Seminarium: Od Humania do Wołynia. Geneza zbrodni wołyńskiej 1943 roku

IPN - logotypRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego oraz wychowawców klas wraz z uczniami zainteresowanymi historią najnowszą na seminarium nt.:

Od Humania do Wołynia.
Geneza zbrodni wołyńskiej 1943 roku

Seminarium odbędzie się w siedzibie naszego Ośrodka przy ul. Legionów 25, w dniu 29 listopada 2018 r. (czwartek), od godz. 13.00 do 15.00, w sali 202 (na II piętrze).

W programie seminarium:

1. Od Humania do Wołynia. Geneza zbrodni wołyńskiej w 1943 roku – dr Adam Lisek, pracownik OBEN IPN w Katowicach
  2. Dlaczego zbrodnia wołyńska nie jest uznana za ludobójstwo przez stronę ukraińską? – dyskusja
  3. Ekspozycja wystawy IPN: Wołyń 1943 r. Wołają z grobów, których nie ma

Celem seminarium jest ukazanie genezy wydarzeń zbrodni w Humaniu w 1768 r. i na Wołyniu w 1943 r. oraz porównanie tych wydarzeń.

Udział w seminarium jest bezpłatny.
Nauczyciele otrzymają zaświadczenie uczestnictwa w seminarium.

Miejsce rejestracji: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600485.

Wystawę IPN: Wołyń 1943 r. Wołają z grobów, których nie ma, udostępniamy dla zwiedzających w naszym Ośrodku od 23.11.2018 r. do 03.12.2018 r.

Wystawa prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Wprowadza ona odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, omawia sytuację ludności kresowej podczas okupacji oraz założenia narodowościowej polityki ukraińskiej, a także planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej.

Punktem kulminacyjny tych wydarzeń były dokonane masowe mordy na Polakach mieszkających na Wołyniu w 1943 r. Ekspozycja zawiera też spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa.

Urszula Rukasz
konsultant Ośrodka