Aktualności

Szachy – to jest to! Konferencja i Turniej Szachowy

Szachy i dzieckoSzkoła Podstawowa nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej oraz
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej

zapraszają nauczycieli wszystkich typów szkół, nauczycieli szkół podstawowych z uczniami oraz nauczycieli wszystkich typów szkół ze swoimi dziećmi na

Konferencję dla nauczycieli: Szachy – to jest to! 
oraz
Pierwszy Międzyszkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP nr 10 w Bielsku-Białej

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, ul. Komorowicka 13 (goo.gl/maps/BRvFszD4jL52)

Termin: 10 marca 2018 r. (sobota) od 9:00 do 12:00

Zapisy: formularz zgłoszeniowy online (już wkrótce)

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

Konferencja: Edukacja kulturowa – między kulturą a oświatą

Dziewczynka czyta książkęRODN „WOM” w Bielsku-Białej we współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach zaprasza na konferencję metodyczno-szkoleniową z warsztatami dla nauczycieli

Edukacja kulturowa – między kulturą a oświatą

Znajomość dorobku kulturowego ludzkości czyni człowieka świadomym członkiem społeczeństw, współuczestnikiem i współtwórcą cywilizacji. Te wielkie słowa rzadko przekładamy na świadomość, jak istotne są konkretne działania edukacyjne i wychowawcze związane ze sferą kultury. Umiejętnego korzystania z największych osiągnięć kraju, Europy i świata trzeba uczyć – także w praktyce. Dlatego tak istotna jest współpraca nauczycieli z instytucjami kultury, która przyczyni się do realizacji wytycznych nowej podstawy programowej. Ujęto w niej bowiem punkt mówiący o kształtowaniu umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym.

Czytaj więcej ›

Tagi: ,

Konferencja: Egzamin ósmoklasisty – język angielski

Znak: Thinking allowedZapraszamy nauczycieli języka angielskiego na konferencję metodyczną: Egzamin ósmoklasisty – język angielskiego.

Podczas spotkania zostaną przybliżone zasady organizacji egzaminu ósmoklasisty oraz zagadnienia związane z budową arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego.

Konferencja odbędzie się 21 lutego 2018 r. (środa) o godzinie 15.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 001 (sala w przyziemiu). Planowany czas spotkania to 60–90 minut.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą krótkiego formularza zgłoszeniowego online do dnia 19 lutego 2018 r. lub do wyczerpania miejsc.

Zajęcia są bezpłatne.

Zapraszam!

Maria Łątka
konsultant Ośrodka

Tagi: , ,

Sieć współpracy nauczycieli informatyki (5)

Sieć połączeńZapraszam na piąte spotkanie w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli informatyki W rytmie bitów i bajtów.

Piąte spotkanie sieci odbędzie się 27 lutego 2018 r. (wtorek), od 16.15 do 18.30, w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, przy ul. Legionów 25, w sali 207.

Wszystkie spotkania organizowane w ramach sieci współpracy są bezpłatne.

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Dziecko zatyka uszyRODN „WOM” w Bielsku-Białej zaprasza nauczycieli różnych specjalności wszystkich typów szkół i placówek oraz pedagogów szkolnych i innych specjalistów na Konferencję nt.

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z autyzmem i Zespołem Aspergera w świetle nowych uregulowań prawnych

Konferencja odbędzie się w dniu 20 marca 2018 r. (wtorek) w godzinach 14.00-16.00 w naszym Ośrodku w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011AB.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia potwierdzające udział.

Zainteresowanych – prosimy o rejestrację elektroniczną: formularz online.

Zapraszamy!

Magdalena Bielenin – pracownik PPP, specjalista ds. autyzmu i ZA
Cecylia Borowska – konsultant w RODN „WOM” w Bielsku-Białej
Tagi: ,

Spotkanie (14) z ciekawą matematyką: Zagrajmy w życie

Gra w życie - planszaZapraszamy na Spotkanie (14) z ciekawą matematyką zatytułowane:

Zagrajmy w życie

Podczas spotkania poznamy ciekawy algorytm brytyjskiego matematyka Johna Conwaya, który zrobił zaskakującą (nawet dla samego autora) karierę i doczekał się licznych modyfikacji. Algorytm zostanie przedstawiony w bardzo przystępny sposób, w formie warsztatowej.

„Zbadamy” różne kolonie komórek, spróbujemy wyciągnąć wnioski z obserwacji dotyczące ich rozwoju i sprawdzimy nasze przypuszczenia za pomocą symulacji komputerowej. Dowiemy się także, co sam Conway myśli o Grze w życie i zobaczymy zaskakująco piękne animacje komputerowe.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

Ku lepszej edukacji w świecie współczesnych mediów elektronicznych

RODN WOM w Bielsku-Białej - ikonaRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zaprasza nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek oświatowych na wykład połączony z dyskusją:

Ku lepszej edukacji
w świecie współczesnych mediów elektronicznych

Wykład wygłosi prof. WSB dr hab. inż. Janusz Morbitzer, który zajmuje się szeroko pojętą tematyką edukacji informatycznej i medialnej. W swoich pracach koncentruje się na badaniu społecznych, cywilizacyjnych, kulturowych, psychologicznych i edukacyjnych konsekwencji rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz mediów, a także poszukiwaniu optymalnych metod ich stosowania w procesie kształcenia i samokształcenia; zajmuje się też zagadnieniem różnorodnych zagrożeń ze strony mediów elektronicznych.

Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2018 r. (czwartek) o godz. 16.00 w siedzibie RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter).

Koszt udziału: 20,00 zł.

Czytaj więcej ›

Tagi: ,

Konferencja: Egzamin ósmoklasisty – matematyka

Sala egzminacyjnaZapraszamy nauczycieli matematyki na konferencję metodyczną:

Egzamin ósmoklasisty – matematyka

Podczas spotkania zostaną przybliżone zasady organizacji egzaminu ósmoklasisty oraz zagadnienia związane z budową arkusza egzaminacyjnego z matematyki. Zajęcia poprowadzi pracownik OKE w Jaworznie – mgr Jerzy Borkowicz.

Konferencja odbędzie się 21 lutego 2018 r. (środa) o godzinie 16.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 60–90 minut.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą krótkiego formularza rejestracyjnego do dnia 19 lutego 2018 r. lub do wyczerpania miejsc.

Zajęcia są bezpłatne.

Katarzyna Parcia

Tagi: , ,

Kurs kwalifikacyjny z Zarządzania w oświacie

TerminarzPosiadamy ostatnie wolne miejsca na kursie kwalifikacyjnym z Zarządzania w oświacie.

Planowane rozpoczęcie zajęć: marzec 2018 r.

Czas trwania kursu: 9 miesięcy (zgodnie z Ramowym programem Ministerstwa Edukacji Narodowej).

Więcej informacji udziela: Beata Honkisz, bhonkisz@wombb.edu.pl, 33 8123715 w. 114.

Zapraszamy!

Tagi: ,

Co wspólnego z matematyką ma pierścionek?

Spotkanie z ciekawą matematyką Relacja z 13. Spotkania z ciekawą matematyką

18 stycznia 2018 r. w ramach Spotkania z ciekawą matematyką wystąpili uczniowie ZSEEiM w Bielsku-Białej z programem pt. Zagadkowa matematyka przygotowanym pod kierunkiem mgr Doroty Ponc.

Podczas spotkania bawiliśmy się odgadując przysłowia z liczbami, „śledząc” jak kabarety wykorzystają pojęcia matematyczne, aby nas rozśmieszyć oraz rozwiązując zabawne zadania.

Spośród nich najbardziej zaskakujące i atrakcyjne okazało się zadanie z pierścieniem. Na podstawie jednej liczby, będącej wynikiem kilku działań, prowadzący rozszyfrował szczegóły dotyczące położenie pierścienia, a następnie pokazywał zebranym, że to nie magia tylko matematyka.

Więcej informacji znajdą Państwo w Portalu nauczyciela matematyki.

Katarzyna Parcia

Tagi: , ,

Ruszyła druga edycja Projektu „Nie taki robot straszny!”

Projekt Nie taki robot straszny! - druga edycjaOficjalnie zaczęliśmy 22 stycznia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 9:00.

Dyrekcje i nauczycieli z 5 szkół podstawowych zgłoszonych do drugiej edycji projektu powitał Pan Władysław Mąsior – dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej. Następnie prezentacji Partnerów Projektu, szkół uczestniczących w drugiej edycji i przybyłych gości dokonał koordynator Projektu – Wojciech Zuziak.

Projekt Nie taki robot straszny! - druga edycjaKolejnym punktem części pierwszej spotkania było wystąpienie Pani Igi Malik – certyfikowanego trenera Akademii LEGO Education. Temat wystąpienia: Rozwiązania LEGO Education we współczesnej szkole.

Jeszcze przed przerwą uczestnicy Projektu zostali zapoznani z głównymi złożeniami autorskiej koncepcji Podejścia inżynierskiego w nauczaniu. Koncepcja ta jest przedmiotem badań koordynatora Projektu – Wojciecha Zuziaka, prowadzonych pod opieką naukową Pani dr hab. Eugenii Smyrnovej-Trybulskiej – adiunkta na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Projekt Nie taki robot straszny! - druga edycjaPo przerwie – część warsztatowa. Najpierw LEGO Education WeDo 2.0 (70 min), a na deser LEGO MINDSTORMS Education EV3 (90 min). Zajęcia z zestawami WeDo 2.0 i EV3 prowadziła Pani Iga Malik. Była to w poniedziałek najbardziej zapracowana osoba z naszego grona. Za zaangażowanie i profesjonalizm pragnę jej serdecznie podziękować.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , , ,

Budowanie wiązek zadań – relacja z warsztatów

Litery ABCOd wielu lat w dydaktyce języka polskiego zaleca się tak organizować proces nauczania, by ukazywać uczniom zależność między różnymi treściami kształcenia oraz ich wszechstronne zastosowanie. Dotyczy to zwłaszcza funkcjonalnego wykorzystania wiedzy o języku do analizy dzieł literackich i innych tekstów kultury.

Mówiła o tym m.in. dr Maria Romanowska na grudniowej konferencji poświęconej egzaminowi ósmoklasisty, prezentując propozycję pracy z fragmentem Pana Tadeusza A. Mickiewicza.

Zagadnieniu temu poświęcone były warsztaty Przed egzaminem ‒ budowanie wiązek zadań integrujących różne treści kształcenia, które odbyły się w naszym Ośrodku 10 stycznia br.

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

Sieć współpracy nauczycieli informatyki (4)

Sieć połączeńZapraszam na czwarte spotkanie w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli informatyki W rytmie bitów i bajtów.

Wszystkie spotkania organizowane w ramach sieci współpracy są bezpłatne.

Zapraszamy nauczycieli informatyki ze starszych klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Mile widziani są także nauczyciele ze szkół ponadpodstawowych (ponadgimnazjalnych).

Czwarte spotkanie sieci odbędzie się 23 stycznia 2018 r. (wtorek), od 16.15 do 18.30, w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, przy ul. Legionów 25, w sali 207.

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

Sieci współpracy – projekt „Aktywna tablica”

Sieć połączeńWychodząc na przeciw potrzebom szkół biorących udział w projekcie „Aktywna tablica”, w ramach którego to projektu istnieje obowiązek uczestniczenia przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Ośrodka.

Zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli. Poniżej nasze propozycje.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

Zaproszenie dla nauczycieli języka polskiego i języków obcych

Notes i ołówekWychodząc naprzeciw potrzebom pedagogów chcących doskonalić swe kompetencje w zakresie wdrażania w praktyce szkolnej idei oceniania kształtującego, zapraszamy nauczycieli języka polskiego i języków obcych na spotkanie organizacyjne Sieci Nauczycieli OK.

Odbędzie się ono 17 stycznia 2018 r. (środa) o godz. 15.00 w RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, s. 207.

Zapraszamy do zalogowania się (instrukcja) na platformie Moodle w kursie:
„Sieć współpracy nauczycieli języka polskiego i języków obcych ‒ OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE”
oraz do zapoznania się z zamieszczonymi w kursie informacjami i materiałami.

Na zgłoszenia czekamy do 17 stycznia 2018 r. włącznie.

Formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/j4WD4VrjbbDbyrHq1

Maria Łątka, Beata Honkisz, Katarzyna Zioła-Zemczak
konsultantki Ośrodka

Tagi: , , , ,

Szkolenia TIK – projekt „Aktywna tablica”

Uczniowie programująWychodząc na przeciw potrzebom szkół biorących udział w projekcie „Aktywna tablica”, w ramach którego to projektu istnieje obowiązek uczestniczenia przynajmniej jednego nauczyciela danej szkoły w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Ośrodka w zakresie szkoleń z TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz programowania.

Zapraszamy na szkolenia nauczycieli czynnych zawodowo. Poniżej nasze propozycje szkoleń.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , , ,

Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne

Warsztaty twórcze: „Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne” (8.12.2017 r. )

Ideą zajęć było pokazanie, że ciekawe i ładne ozdoby świąteczne można wykonać szybko i z materiałów, które zazwyczaj postrzegamy jako niepotrzebne odpady. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i twórcze podejście.

Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczneUczestniczki w czasie dwugodzinnego spotkania wykonały:

  • choinki z patyczków po lodach (malowane na zielono patyczki, sklejone w zarys choinki i udekorowane pomponami, koralikami, cekinami);
  • gwiazdki z opakowań po herbacie (wycięte z torebek kwadraty składane techniką origami w moduły, które następnie sklejono tworząc gwiazdkę i pomalowano farbą w sprayu; całość techniki nazywa się tea-bags);
  • gwiazdki z rolek po papierze (rolki cięte na paski, sklejane tak, by tworzyły ramiona gwiazdy, wypełniane zwijanymi elementami – także z rolki – na wzór quillingu; ostateczny szlif gwiazdki otrzymywały po pomalowaniu farbą w sprayu i posypaniu brokatem)
  • gwiazdki z puzzli (do niewielkiego  kółka wyciętego z tektury doklejamy na brzegu kilka puzzli tak, by tworzyły ramiona gwiazdki, całość malujemy farbą i dekorujemy brokatem, cekinami).

Wielką radość sprawiło uczestniczkom także dekorowanie serwetkami gotowych „ciasteczek” wykonanych z masy solnej. Jest to przykład bardzo szybkiej, taniej a przy tym efektownej metody na wykonanie oryginalnych dekoracji.

Czytaj więcej ›

Tagi: ,

Konkurs plastyczny: Śląskie bez smogu

PBW Bielsko-Biała - logotypRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej  oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zapraszają dzieci  i uczniów w wieku od 4 do 13 lat do udziału w konkursie plastycznym

„Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”

RODN WOM w Bielsku-Białej - ikonaCelem konkursu jest edukacja i zwiększenie zainteresowania najmłodszych mieszkańców subregionu południowego województwa śląskiego tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz podniesienie świadomości w zakresie szkodliwości smogu dla zdrowia i życia.

Konkurs ma również na celu popularyzację działań ograniczających powstawanie smogu i informowanie o jego oddziaływaniu na organizm człowieka, a także aktywizację środowiska szkolnego i domowego dzieci i uczniów oraz lokalnej społeczności w tym zakresie.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 23 marca 2018 r.

Informacji w sprawach związanych z konkursem udziela Jolanta Biernat – konsultant Ośrodka, telefon 33 812 37 15 w. 116, e-mail jbiernat@wombb.edu.pl

Do pobrania:

Dyrektor PWB w Bielsku-Białej
mgr Anna Niemiec-Warzecha

Dyrektor  RODN „WOM” w Bielsku-Białej
mgr Władysław Mąsior

Tagi: , , , , ,

Sieć współpracy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych (3)

W dniu 12 stycznia 2018 r. w godz. 16.00-18.15 w RODN „WOM” w Bielsku-Białej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych”.

W programie:

  1. Wiem, jak uczyć o energii jądrowej –  warsztaty dydaktyczno-metodyczne.
  2. Podsumowanie akcji „Choinki Nadziei”.
  3. Konsultacje indywidualne.

Podczas drugiego spotkania sieci odbyły się warsztaty twórcze pt.: „Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne”, które przeprowadziła Pani Agnieszka Ziółkowska. Relacja z warsztatów już wkrótce.

Barbara Michałek-Piernik

Tagi: , ,

Wyniki konkursu: Józef Piłsudski ‒ bohater naszej niepodległości

Marszałek Józef PiłsudskiW związku z przypadającą w dniu 5 grudnia 2017 r. sto pięćdziesiątą rocznicą urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w odpowiedzi na uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ogłosiliśmy Wojewódzki Konkurs Historyczny Marszałek Józef Piłsudski ‒ bohater naszej niepodległości.

Celem konkursu było nie tylko upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego, ale również rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania młodzieży historią najnowszą, kształtowanie postaw patriotycznych, a także zdobycie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej jako środka przekazu.

Poniżej publikujemy wyniki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Marszałek Józef Piłsudski ‒ bohater naszej niepodległości:

Gratulujemy laureatom, osobom wyróżnionym oraz nauczycielom-opiekunom!

Urszula Rukasz
organizator konkursu

 

Tagi: ,
Top
Wielkość czcionki
Kontrast

Przeglądając stronę, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close