Projekcja filmu „Kurierka” oraz spotkanie z reżyserem Markiem Luzarem

Marek Luzar

Marek Luzar

W dniu 19.02.2024 r. w siedzibie RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25 miało miejsce spotkanie z panem Markiem Luzarem (na zdjęciu). W czasie spotkania odbyła się projekcja filmu „Kurierka”, którego reżyserem był nasz Gość.

Film opowiada historię Władysławy Rzepeckiej (17 lat) – tytułowej kurierki przewożącej dokumenty wykradzione z Auschwitz. W czasie podróży dziewczyna spotyka wysokiego rangą oficera SS. Nie podejrzewa on, z jaką misją podróżuje Rzepecka.

W seansie wzięli udział nauczyciele wraz z uczniami z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Po obejrzeniu filmu reżyser omówił kulisy powstawania produkcji. Odbyła się również dyskusja o historii AK i jej zapomnianych bohaterach.

Andrzej Kowalczyk


Reżyser filmu zaproponował możliwość zorganizowania podobnych spotkań na zaproszenie szkół. Spotkanie z reżyserem potrwa około 20 minut, a po nim będzie pokaz filmu „Kurierka”, który trwa 52 minuty. Całość zajęć zajmie 2 godziny lekcyjne.

Zajęcia są przeznaczone dla uczniów z najstarszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Jest to jedyna szansa, aby poznać prawdziwą historię kurierki, która ryzykowała życie dla wolności Polski.

Kadr z filmu Kurierka

Kadr z filmu „Kurierka”

Pan Marek Luzar proponuje także inne, niezwykłe zajęcia, podczas który pokaże, jak tworzy się magiczne obrazy z soli. Animacja soli to technika, która polega na przesuwaniu i zmienianiu kształtu soli na ciemnym tle, tak aby tworzyć ruchome sceny. Reżyser opowie wam o historii i tajnikach tej sztuki, a także zaprezentuje swoje własne filmy.

Będziecie mogli zobaczyć, jak pod kamerą powstaje krótka etiuda filmowa, która opowiada ciekawą historię. To niepowtarzalna okazja, aby poznać świat animacji soli i zainspirować się do własnych eksperymentów. Zajęcia są przeznaczone dla młodzieży i dorosłych i trwają około 90 minut.

Animacja soli

Animacja soli

W sprawach organizacyjnych dotyczących obu spotkań prosimy o bezpośredni kontakt z reżyserem pod nr tel.: 606 386 826.

Tagi: ,