Zróbmy to po swojemu! – kolejna odsłona

Jabłko na książkach - naukaW ramach zapoczątkowanego w poprzednim roku szkolnym cyklu spotkań Zróbmy to po swojemu! w poniedziałek 19 listopada odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli języka polskiego. Tym razem tematem przewodnim były Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego.

Pierwszą część spotkania wypełnił wykład Urszuli Rukasz, konsultantki ds. historii naszego Ośrodka, w którym zostało zaprezentowane szerokie tło lektury (historyczne, społeczne, gospodarcze).

Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie tak ważne historyczne wydarzenia, jak: utworzenie Księstwa Warszawskiego, a potem Królestwa Polskiego, przyczyny, przebieg i skutki powstania listopadowego, powstania krakowskiego, rabacji galicyjskiej, Wiosny Ludów, aż wreszcie przyczyny, przebieg i skutki powstania styczniowego, którego echa pobrzmiewają w Syzyfowych pracach.

Druga część, warsztatowa, miała na celu wypracowanie pomysłów na pracę z lekturą dzisiaj, w XXI wieku, czyli zgodnie z postulowaną przez twórców nowej podstawy programowej języka polskiego ideą „fuzji horyzontów”.

Nauczyciele najpierw zastanawiali się, które z tematów lub problemów ukazanych w książce są ponadczasowe, interesujące z punktu widzenia współczesnego nastolatka, a także w jaki niestandardowy sposób przybliżyć je siódmo- lub ósmoklasistom. Dzielili się również własnym doświadczeniem po omawianiu lektury i konfrontowali swoje pomysły z innymi. Po raz kolejny poloniści pokazali, że są niezwykle twórczy, a ich wyobraźnia nie zna granic.

Już dzisiaj zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu Zróbmy to po swojemu!, tym razem poświęcone Balladynie.

Katarzyna Zioła-Zemczak

Tagi: , , ,