Spotkanie z lasem…podczas XIX edycji Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Dyskusje o problemie braku bezpośredniego kontaktu dzieci i młodzieży z przyrodą oraz konieczności uruchomienia zmysłów w nauczaniu przyrody są coraz powszechniejsze i skłaniają do intensywnych działań związanych z zachęcaniem do kontaktów z przyrodą, ponieważ nawyki nabywane w dzieciństwie przynoszą skutki w dorosłym życiu.

List intencyjny z 2017 roku  pomiędzy Nadleśnictwem Bielsko i Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, deklarujący wolę współpracy umożliwił zawiązanie się „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych”, funkcjonującej przy RODN „WOM” w Bielsku-Białej.

18 maja 2018 roku w RODN „WOM” w Bielsku-Białej grupa nauczycieli i edukatorów, członków Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych” przeprowadziła warsztaty o tematyce przyrodniczo-leśnej „Spotkanie z lasem”.

W warsztatach uczestniczyli nauczyciele z dziećmi i uczniami z następujących przedszkoli i szkół:

  • Przedszkola Publicznego nr 2 w Bielsku-Białej,
  • Przedszkola Publicznego nr 9 w Bielsku-Białej,
  • Szkoły Podstawowej  nr 2 w Jaworzu,
  • Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach- Dziedzicach,
  • Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej,
  • Szkoły Podstawowej nr 18 w Bielsku-Białej.

Wiedza o przyrodzie i lesie została pogłębiona przez 200-osobową grupę uczestników, którzy odwiedzili następujące stanowiska edukacyjne:

Stanowisko 1 – Drewno w roli głównej i  leśne „koło fortuny”

mgr Gabriela Guściora–Konieczna
mgr Joanna Jaworska

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z cechami najbardziej ekologicznego surowca, jakim jest drewno. Mieli możliwość poznania drewna różnych gatunków drzew, które różnią się barwą, rysunkiem i gęstością a także zastosowaniem. Uczestnicy odpowiadali na pytania wylosowane w „kole fortuny” z różnych dziedzin związanych z lasem.                                   

Stanowisko 2 – Poznajemy las

mgr Monika Masny

Szkoła Podstawowa nr 10 Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej

Uczniowie zapoznali się z warstwową budową lasu. Uczyli się odróżniać gatunki drzew liściastych i iglastych występujących w polskich lasach po: liściach, szyszkach, owocach i nasionach.

Stanowisko 3 – Poznajemy tropy zwierząt

mgr Alicja Danek

Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

mgr Bogusława Grabowska

Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

Uczennice z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

Uczestnicy zapoznali się ze śladami, jakie pozostawiają zwierzęta, a następnie nauczyli się rozpoznawać tropy zwierząt  odciskając je w piasku i dopasowując na tablicy tropów.

Stanowisko 4 –Zwierzęta polskich lasów

mgr Maria Joniec

Szkoła Podstawowa nr 32 Bielsko-Biała

mgr Gabriela Handzel

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy

Uczestnicy poznali zwierzęta polskich lasów i uczyli się jak je prawidłowo nazwać i  rozpoznać na podstawie wyglądu. Uczestnicy dowiedzieli się czym się różnią poroża od rogów i które zwierzęta noszą je na głowie. Następnie każdy otrzymał szablon zwierzątka, które mógł pomalować, ozdobić pieczątką lub podpisać swoim imieniem.

Nad doborem pomocy naukowych do poszczególnych stanowisk czuwała mgr inż. Jolanda Madusiok reprezentująca Nadleśnictwo Bielsko.

Koordynacja przedsięwzięcia:

mgr inż. Irena Polok – Nadleśnictwo Bielsko
mgr inż. Barbara Michałek-Piernik – RODN „WOM” w Bielsku-Białej.

W warsztatach uczestniczyli również uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, którzy wcielili się rolę nauczycieli – edukatorów i dzielili się swoją wiedzą w przystępny w sposób z młodszymi uczniami i przedszkolakami.

Przygotowane przez nich zabawy dydaktyczne stworzyły ciekawe sytuacje problemowe, co umożliwiło uczenie się i zdobywanie doświadczenia przez młodsze koleżanki i kolegów. Uczniowie zostali przygotowani do udziału w warsztatach przez nauczyciela geografii Panią Gabrielę Guściorę-Konieczną.

Stoiska warsztatowe tego dnia odwiedziła również grupa uczniów z nauczycielami i rodzicami, którzy wzięli udział w Gali Końcowej regionalnego finału konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”.

Wydarzenie zostało przygotowane i odbyło się w ramach XIX Edycji Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, a organizatorzy mają nadzieję, że „Spotkanie z lasem” stanowiło cenne doświadczenie zarówno dla nauczycieli, jak i dla ich podopiecznych.

Barbara Michałek-Piernik
konsultant Ośrodka – opiekun „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych”

 

Tagi: ,