Eliminacje do jubileuszowego X Festiwalu Książki rozstrzygnięte

Odkrywamy tajemnicę 😉
Eliminacje do jubileuszowego X Festiwalu Książki rozstrzygnięte

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem: „Na tropach tajemnic – co skrywają nasze lektury?”, a motywem przewodnim jest tajemnica (ze szczególnym uwzględnieniem powieści Skrzynia Władcy Piorunów Marcina Kozioła). Nadesłane prace właśnie tego tematu dotyczyły.

Posiedzenie komisji kwalifikacyjnej, która obradowała w składzie:

  • dr Gabriela Machaczek i Roman Waluś (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej),
  • Renata Kruszyna (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej),
  • Jolanta Biernat, Katarzyna Zioła-Zemczak oraz dr Dorota Siwor (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej),

odbyło się 14 lutego 2020 r.

W tym roku nasze zadanie było szczególnie trudne: nadesłane prace są bardzo pomysłowe, a ich autorzy wykazali się wiedzą i twórczym podejściem do zadania. Komisja oceniała między innymi kreatywność, znajomość lektur, nawiązanie do tematu, nakład pracy, spójność koncepcji, staranność wykonania i samodzielność nadesłanych prac.

Otrzymaliśmy między innymi własnoręcznie wykonane i zaprojektowane gry dydaktyczne dotyczące książek, w których pojawiają się tajemnice (na przykład pięknie przygotowane i świetnie sprawdzające wiedzę „Vademecum. Gra dla tropicieli lekturowych tajemnic” z SP 3 w Skoczowie). Opowieści i rysunki z lektur wraz z filmem o tropieniu lekturowych tajemnic – z członkami zespołu w roli głównej – przesłała SP nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach.

Od zespołu z ZSP w Twardorzeczce otrzymaliśmy „Niezbędnik detektywa” z mnóstwem różnorodnych i pomysłowych zadań, których oprawa graficzna została wykonana w wielu technikach. W tym roku zresztą uczestnicy eliminacji niezwykle często stawiali komisję przed koniecznością wykazania się wiedzą i sprytem – startująca po raz pierwszy w Festiwalu Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa Oxford zaszyfrowała i zakodowała swoją pracę tak, że musieliśmy sporo się nagłowić, żeby odkryć jej tajemnice do końca. Szyfry, kody i zagadki często się zresztą pojawiały.

Zespół z SP 9 w Bielsku-Białej przygotował dla nas bardzo pracochłonną makietę i zaprosił w podróż po oceanie w poszukiwaniu lekturowych tajemnic: musieliśmy odgadnąć, z jakiej książki pochodzi cytat umieszczony w małej butelce, a potem odnaleźć wyspę, na której znajduje się charakterystyczny dla tej lektury symbol.

Z kolei uczniowie SP 37 z Bielska-Białej przygotowali dla nas zestaw „tajemniczych” zadań (krzyżówki, zagadki, rebusy) dotyczących książek, w których odnaleźli tajemnice, oraz przesłali film o ich tropieniu. Natomiast uczniowie z SP 4 w Bielsku-Białej pokazali nam swój kuferek tajemniczych skarbów, za które uznali wartości takie jak przyjaźń, szacunek, tolerancja. Odnaleźli je właśnie w książkach i przygotowali opowieści o ich bohaterach.

Własnoręcznie wykonaną grę planszową przesłała także SP 13 w Bielsku-Białej. Gra zawiera obszerny zestaw pytań dotyczących tajemnic lekturowych i na pewno może być ekscytującą roz(g)rywką!

Gratulujemy finalistom, czekamy na Was 24 kwietnia 2020 r.

Dziękujemy serdecznie także tym zespołom, które nie znalazły się w finale – mamy nadzieję, że spróbujecie za rok.


Dorota Siwor

Tagi: , ,