W Bielsku-Białej uczczono Rok Stanisława Hadyny

„Śląsk” zaśpiewał, my zatańczyliśmy – tak w RODN „WOM” w Bielsku-Białej uczczono Rok Stanisława Hadyny!

20 listopada 2019 r. w naszym Ośrodku gościliśmy artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którzy swoim występem uświetnili konferencję zorganizowaną z okazji obchodów ogłoszonego przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Stanisława Hadyny w 100-lecie urodzin tego wybitnego człowieka, założyciela zespołu.

Spotkanie rozpoczął artysta „Śląska” – Piotr Hankus, który zaprezentował dokonania profesora Stanisława Hadyny jako wyjątkowej osobowości i niezwykłego twórcy oraz przybliżył działalność zespołu na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat.

Kolejno uczestnicy spotkania mogli wysłuchać pieśni w wykonaniu 16-osobowego chóru, w tym tak znanych jak Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska czy Starzyk. Gdy cały Ośrodek rozbrzmiał dźwiękami, sala konferencyjna zapełniła się w mgnieniu oka.

Po chwilach artystycznych uniesień dr Karolina Banach wygłosiła wykład pt. Twórczość muzyczna Stanisława Hadyny – między tradycją a współczesnością, dopełniając informacje o założycielu „Śląska”.

Drugą część spotkania – warsztaty wokalno-taneczne – poprowadził Piotr Hankus, niezwykła osobowość sceniczna oraz świetny nauczyciel. Pod jego kierownictwem zgromadzeni na zajęciach uczestnicy niemal profesjonalnie wykonali takie klasyki, jak Szła dzieweczka do laseczka, Poszła Karolinka do Gogolina czy Karliku, Karliku, dokładając do tego opracowany układ choreograficzny.

Zwieńczeniem ćwiczeń i prób było wspólne odtańczenie jednego z tańców ludowych – trojaka. O tym, jak bardzo podobały się warsztaty nauczycielom, świadczy fakt, że przedłużyły się one o ponad godzinę!

Całości wydarzenia towarzyszyła wystawa prezentująca postać profesora Stanisława Hadyny oraz historię Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tego typu spotkanie miało miejsce po raz pierwszy w historii naszego Ośrodka.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Naczelnemu „Śląska” Panu Zbigniewowi Cierniakowi oraz Kierownikowi Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Panu Michałowi Mazurowi za współpracę w jego organizacji, artystom i pracownikom zespołu za występ oraz przeprowadzenie części konferencyjnej i warsztatów dla nauczycieli, a wszystkim uczestnikom wydarzenia za przybycie.

Katarzyna Zioła-Zemczak
konsultantka Ośrodka

Tagi: , ,