Infografika dotycząca I powstania śląskiego

100-lecie Powstań Śląskich

W związku z obchodami 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego – pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Katowice – powstał projekt infografiki ukazującej etapy związane z wybuchem i przebiegiem I powstania.

Projekt składa się z 5 plansz (materiały do pobrania), każda plansza posiada osobny podtytuł:

1. Przebudzenie na Górnym Śląsku na przełomie XIX/XX wieku;
  2. Górny Śląsk po I wojnie światowej;
  3. Przygotowania do wybuchu powstania i jego wybuch,
  4. Przebieg powstania (17–24 sierpnia 1919 r.);
  5. Upadek powstania i represje.

Na potrzeby infografiki wykorzystano ciekawe zdjęcia ze zbiorów prywatnych i muzealnych oraz diagramy i wykresy ułatwiające lepszą analizę poruszanych zagadnień i problemów.

Projekt uzyskał pozytywne recenzje pracowników Uniwersytetu Śląskiego z Instytutu Historii i z Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych. Był także konsultowany z Instytutem Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.

Przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów różnych typów szkół. Można go pobrać nieodpłatnie z naszej strony internetowej (linki powyżej). Istnieje także możliwość darmowej prezentacji projektu w placówkach oświatowych (po wcześniejszym ustaleniu terminu).

Pomysłodawcą i autorem projektu jest dr Adam Lisek (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Katowice).

Tagi: , ,