Oni będą się zmagać w finale IX Festiwalu Książki!

IX Festiwal KsiążkiEliminacje do IX Festiwalu Książki, który odbędzie się 26 kwietnia, zostały rozstrzygnięte.

Komisja kwalifikacyjna obradowała w składzie:

 • prof. Anna Węgrzyniak oraz dr Gabriela Machaczek i mgr Roman Waluś (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej),
 • mgr Renata Kruszyna (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej) oraz
 • mgr Jolanta Biernat, mgr Katarzyna Zioła-Zemczak i dr Dorota Siwor (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej).

Zespoły poszczególnych szkół znów zaproponowały nam nowe pomysły. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Płynie, biegnie, przez palce przecieka – czas w naszych lekturach”, pojawiły się zatem wielkie i mniejsze zegary albo kalendarz umiejętnie powiązane z treścią książek przeczytanych przez uczniów.

Otrzymaliśmy pięknie wykonane albumy z pisemnymi wypowiedziami dzieci, ale też z ciekawymi rozwiązaniami ułatwiającymi utrwalenie wrażeń z lektury i powiązanymi z refleksją na temat znaczenia upływu dni w naszym życiu. Ciekawe były przeprowadzone przez dzieci wywiady z rodzicami na temat ich rozrywek i lektur w dzieciństwie.

Oprócz klasycznych już prezentacji z rysunkami i opowieściami, z refleksjami, przysłowiami, zagadkami otrzymaliśmy ciekawą interaktywną mapę, która prowadziła szlakiem wybranych przez dzieci lektur związanych z tematem.

Ujęły nas listy pisane do Czasu, których autorzy dzielili się swoimi refleksjami i uwagami, często dotyczącymi trudnych zagadnień – takich jak przemijanie.

Nauczyciele i uczniowie wkładają wiele wysiłku w przygotowanie prac, zawsze to doceniamy, musimy jednak dokonać wyboru – w finale bierze udział tylko osiem zespołów. Wybór nigdy nie jest łatwy, komisja docenia kreatywność i oryginalność, staranność wykonania, nakład pracy, ale zwraca uwagę także na walor edukacyjny i zgodność z tematem.

Zachęcamy do przejrzenia prac zespołów, które zakwalifikowały się do finału na stronie Festiwalu Książki: https://www.facebook.com/FestiwalKsiazki/, gdzie co roku sukcesywnie je publikujemy.

Mamy nadzieję, że już samo przygotowanie do eliminacji było dla uczniów ciekawą, pożyteczną i zachęcającą do czytania zabawą!

Do IX Festiwalu Książki zakwalifikowano zespoły z następujących szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Małgorzata Kozak)
 • Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Szymon Waliczek)
 • Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Wioletta Oleksy-Nocoń)
 • Szkoła Podstawowa nr 22 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Monika Lewandowska, Barbara Wesołowska)
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczycielki: Alicja Wojtas-Herok, Patrycja Moś)
 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Porąbce
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie (nauczyciel: Kamila Morcinek)
 • Szkoła Podstawowa w Twardorzeczce (nauczyciel: Teresa Rus)

Wszystkim zespołom, które nadesłały zgłoszenia, serdecznie dziękujemy. Szkoły, którym nie udało się tym razem, zapraszamy za rok!

dr Dorota Siwor
konsultant języka polskiego

Tagi: , , ,