Rośnie wielka biblioteka! Książki dla małych i dużych pacjentów

Czytanie było mi najlepszym lekarstwem przeciw zniechęceniu do życia;
nigdy nie miałem troski, której by godzina spędzona na czytaniu nie rozproszyła.
Monteskiusz

Książki nie zastąpią współczesnej medycyny – to jasne. Mogą jednak być nieocenionym lekiem. Przekonani są o tym organizatorzy Wielkich Zbiórek Książek z Fundacji „Zaczytani” – a i my także.

Po raz drugi już nasz Ośrodek przyłączył się do akcji zbierania książek dla bibliotek w szpitalach i placówkach medycznych w całej Polsce. Działania szczegółowo opisane są tutaj:  https://zaczytani.org/o-nas/ Przyłączamy się do nich, by za naszym pośrednictwem dzieci z placówek w regionie bielskim miały możliwość podzielenia się książkami z chorymi rówieśnikami (Fundacja nie odbiera książek w Bielsku, zawozimy je do Krakowa).

W tym roku czasu na zbiórkę było niewiele, tym większe nasze zaskoczenie – pudełka z książkami popłynęły już nie strumieniem, a prawdziwą rzeką. Wiele tytułów to pozycje poszukiwane i chętnie czytane, a książki były zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Najbardziej jednak cieszą nas dołączone do nich liściki, rysunki, zakładki. Życzenia powrotu do zdrowia dla nieznanych koleżanek i kolegów, słowa otuchy i życzliwości pokazują najlepsze cechy ludzkich charakterów: empatię, wrażliwość, umiejętność dzielenia się. Bardzo za to dziękujemy!

Niezwykle cenny jest wysiłek organizatorek akcji w poszczególnych placówkach: nie tylko zachęciły swoich podopiecznych do przyniesienia książek, ale poświęciły czas i siły na pakowanie oraz dostarczenie pudełek do naszego Ośrodka. Wszystkim przesłaliśmy podziękowanie w imieniu Fundacji „Zaczytani”. Lista szkół i przedszkoli biorących udział w zbiórce publikujemy poniżej.

Wynik tegorocznej zbiórki książek w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej to 34 pudełka i 1672 książki. Było ich jeszcze więcej, ale około 300 musieliśmy odrzucić ze względu na stan lub datę wydania.

W całej Polsce w tym roku zebrano w ramach akcji 510 152 książki. W ciągu pięciu lat zebrano ich  ponad milion… Razem wielką mamy moc. Dziękujemy!

dr Dorota Siwor
konsultant Ośrodka

PLACÓWKI BIORĄCE UDZIAŁ W WIELKIEJ ZBIÓRCE KSIĄŻEK 2018:

• Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa Europejczyk w Bielsku-Białej
  • Niepubliczne Przedszkole Akademia Pszczółek w Studzionce