Spacerkiem po Strefie Kultury

W pierwszym tygodniu wakacji nauczyciele języka polskiego wraz z podopiecznymi uczestniczyli w wycieczce do katowickiej Strefy Kultury. Wyjazd zorganizował nasz Ośrodek we współpracy z RODN „WOM” w Katowicach.

Zanim uczestnicy dotarli do najnowocześniejszego kompleksu kulturalno-rozrywkowego na terenie aglomeracji, mieli okazję zwiedzić wnętrza wpisanego na listę pomników historii gmachu Sejmu Śląskiego i zapoznać się z historią tego miejsca barwnie opowiedzianą przez Panią Aleksandrę Gorzelik – konsultantkę RODN „WOM” w Katowicach, która w tym dniu przyjęła rolę przewodnika po stolicy Górnego Śląska. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła Sala Sejmowa – miejsce posiedzeń władz województwa.

Trasa zwiedzania wiodła dalej przez kampus Uniwersytetu Śląskiego do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – budynku powstałego w miejscu dawnego placu drzewnego kopalni „Ferdynand”. Wybudowana w latach 2010‒2014 okazała siedziba NOSPR, projektu znanego śląskiego architekta, Tomasza Koniora, przyciąga uwagę swoim wyglądem. Elewacja wykonana z siedmiu rodzajów cegły wpisuje obiekt w architektoniczne tradycje tego miejsca.

Najważniejszym pomieszczeniem jest sala koncertowa z 1800 miejscami. Utrzymana w brązowo- -czarnych barwach (drewno i okładzina ścian) ma przywodzić na myśl instrument muzyczny (inspiracją były słynne skrzypce Stradivariusa). O projekcie, jego realizacji i działalności NOSPR−u opowiadała pracownica tejże instytucji, która oprowadziła uczestników wyjazdu po obiekcie, pozwalając zajrzeć także za kulisy sali koncertowej.

Ostatnim etapem wyjazdu była wizyta w Muzeum Śląskim – jego najnowszej siedzibie przy ul. T. Dobrowolskiego (na terenach dawnej kopalni „Katowice”). Zrewitalizowana poindustrialna przestrzeń została zaadaptowana na nowoczesną placówkę muzealną powstałą według projektu Riegler Riewe Architekten z Grazu w latach 2008‒2013 (od rozstrzygnięcia konkursu na projekt po zamknięcie wykonawstwa). Zwiedzający mogli zobaczyć wszystkie dostępne w tym dniu wystawy stałe oraz wystawę czasową poświęconą twórczości Andrzeja Wróblewskiego, Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wajdy.

Pierwsza w naszej tradycji wycieczka edukacyjna okazała się świetną okazją do zapoznania się z ofertą kulturalną stolicy Górnego Śląska usytuowanej o godzinę jazdy podmiejskim pociągiem. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że był to udany pomysł, potwierdzający prawdziwość porzekadła: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Rodzi się zatem pomysł, by na nowo odkrywać różne interesujące miejsca w naszym regionie. Zapraszam już do uczestnictwa w kolejnych wyjazdach (BEZPŁATNYCH!).

Katarzyna Zioła-Zemczak
konsultantka Ośrodka

Tagi: , ,