Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo wokół nas

Kłódka z zamkiem cyfrowymRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej wraz z Fundacją „Matematyka dla wszystkich” zapraszają nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4–7 szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo
wokół nas
.

Zajęcia poprowadzi prof. Adam Płocki – profesor zwyczajny dr hab. PWSZ w Nowym Sączu, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, doktor honoris causa Uniwersytetu JEP w Usti nad Labem (Czechy), profesor emeritus Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku (Słowacja).

Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć – między innymi – na następujące pytania:

• Co ma do rachunku prawdopodobieństwa szczęście i pech, a co mają do tego szanse i ryzyko?
  • Jak dzięki matematyce łatwo spotkać szczęście i jak omijać pecha?
  • Jak to możliwe, żeby z kurzego jajka wypadały orły?
  • Co ma wspólnego uścisk dłoni dwóch dżentelmenów z odcinkiem łączącym dwa wierzchołki wielokąta?
  • Jak zrobić kostkę z trzech kart, a jak z sześciu zapałek?
  • Czy szyfrowa kłódka dobrze chroni przed złodziejem, a w przypadku dwóch kłódek, która robi to lepiej?
  • Jak dzięki grupie 12 osób stojących na przystanku wygrać 12 złotych?

Będzie wiele zaskakujących sztuczek i paradoksów. I prawie na pewno będą wśród nas na sali co najmniej dwie osoby mające urodziny w tym samym dniu (choć to się wydaje tak bardzo mało prawdopodobne, że aż prawie niemożliwe!).

Spotkanie odbędzie się 8 maja 2018 r. (wtorek) o godzinie 14.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter).

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy jest dostępny w Portalu nauczyciela matematyki.

Zapraszamy!

Tagi: , ,