Znamy finalistów VIII Festiwalu Książki!

Festiwal Książki - fragment prezentacji SP 9 w Bielsku-Białej

Festiwal Książki – fragment prezentacji SP 9 w Bielsku-Białej

Eliminacje VIII Festiwalu Książki, który odbędzie się 20 kwietnia, zostały rozstrzygnięte.

Komisja kwalifikacyjna obradowała w składzie:

 • dr Gabriela Machaczek i mgr Roman Waluś (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej),
 • mgr Renata Kruszyna (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej),
 • mgr Jolanta Biernat, mgr Katarzyna Zioła-Zemczak i dr Dorota Siwor (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej).

Otrzymaliśmy nieco mniej zgłoszeń niż w ubiegłym roku, ale poziom najlepszych prac był bardzo wysoki. Podziwiamy wysiłek, który nauczyciele i uczniowie wkładają w ich przygotowanie.

Prace były bardzo różnorodne: prezentacje multimedialne z wykorzystaniem własnych rysunków i wypracowań, filmy i zdjęcia, album dokumentujący cały kompleks działań przeprowadzonych przez dzieci w związku z realizacją festiwalowego zadania.

W tym roku szczególnie cenne wydaje nam się to, że przygotowanie do Festiwalu stanowiło pretekst do rozmowy z rodzicami i dziadkami o dawnej szkole i ich doświadczeniach (SP nr 3 w Skoczowie) oraz do gruntownego poznania historii własnej szkoły (SP nr 1 w Porąbce). W wielu zrealizowanych projektach pojawiły się refleksje dzieci dotyczące dobrych i złych stron różnic pomiędzy szkołą w przeszłości a ich własnym doświadczeniem.

Doceniamy także wybór ciekawych pozycji książkowych, które ukazują szkołę w dawnych czasach, współcześnie lub w konwencji fantastyki – pojawiło się wiele tytułów spoza listy naszych lektur. Mamy nadzieję, że już samo przygotowanie do eliminacji było dla uczniów ciekawą, pożyteczną i zachęcają do czytania zabawą!

Komisja oceniała między innymi kreatywność, wiedzę, nawiązanie do tematu, nakład pracy, staranność wykonania i samodzielność nadesłanych prac. W tym roku postanowiliśmy wskazać trzy grupy nadesłanych prac w zależności od poziomu ich wykonania – doceniamy wszystkie działania, jednak mocno zaznaczyły się różnice nakładu pracy i pomysłowości poszczególnych zespołów.

Postanowiliśmy także najlepsze projekty zaprezentować szerszemu gronu odbiorców, ponieważ stanowią dobre przykłady pracy z lekturą, aktywizowania młodego czytelnika, a tym samym stwarzają szansę, że miłośników książek będzie więcej.

Wkrótce umieścimy omówienia i zdjęcia na:

Krótka dokumentacja prac wszystkich finalistów będzie systematycznie umieszczana na profilu Festiwalu Książki na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalKsiazki/

Do VIII Festiwalu Książki zakwalifikowano zespoły z następujących szkół:

I

 • Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Sabina Łanucha)
 • Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Wioletta Oleksy-Nocoń)
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczyciel: Alicja Wojtas-Herok)
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie (nauczyciel: Kamila Morcinek)

II

 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczyciel: Szymon Waliczek)
 • ZSP w Janowicach (nauczyciel: Jolanta Kuczyńska)

III

 • Szkoła Podstawowa nr 22 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Monika Lewandowska, Barbara Wesołowska)
 • Szkoła Podstawowa w Porąbce (nauczycielki: Grażyna Janosz, Mirella Jurasz)

Gratulujemy!

Wszystkim zespołom, które nadesłały zgłoszenia, serdecznie dziękujemy. Szkoły, którym nie udało się tym razem, zapraszamy za rok!

dr Dorota Siwor

Tagi: ,