Teatr to życie – zagrajmy razem. Warsztaty dla nauczycieli

Zespół teatralny DK w Hałcnowie

Zespół teatralny DK w Hałcnowie

Umiejętność wyrażania własnych emocji, zdolność rozumienia uczuć innych ludzi, świadomość różnorodności motywacji w otaczającym nas świecie to tylko niektóre z korzyści płynących z doświadczeń młodych aktorów amatorskich teatrów dziecięcych. Jak sprawić, by dobrze bawili się na zajęciach szkolnych kół teatralnych czy recytatorskich i by jednocześnie zdobywali wiele cennych umiejętności?

Zapraszamy nauczycieli języka polskiego oraz innych przedmiotów w szkołach podstawowych (klasy IV-VI), którzy opiekują się kołami teatralnymi i recytatorskimi. Organizujemy warsztaty prowadzone przez panią Krystynę Małecką.

Tematyka pierwszych zajęć obejmuje następujące kwestie:

  • pierwsze kontakty (ćwiczenia integrujące i aktywizujące, oswajanie z grupą, ze sceną),
  • koncentracja i odprężenie,
  • wyrażanie uczuć i nastrojów,
  • posługiwanie się głosem,
  • ćwiczenia dykcyjne i oddechowe.

W miarę zainteresowania uczestników planujemy cykliczne spotkania warsztatowe (raz w miesiącu), podczas których będzie się można dowiedzieć, jak uczyć dziecko recytacji i jak dobrać repertuar; jak przygotować młodych aktorów i jak wystawić z nimi spektakl, jakie stroje i dekoracje najlepiej spełnią swoją rolę. Będzie można się także przekonać o różnorodności  form teatralnych i zrozumieć dlaczego warto wykorzystywać je w pracy z dziećmi.

Termin: 11 października 2017 r., godz. 15.00.

Miejsce: RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter).

Udział w pierwszym spotkaniu nie oznacza zobowiązania do uczestnictwa w kolejnych. Warsztaty są bezpłatne. Spotkanie trwa około 2-3 godzin. Prosimy o swobodny strój i wygodne obuwie. Rejestracja przez formularz online.


Krystyna Małecka ukończyła studia reżyserii teatru dla dzieci i młodzieży, jest kierownikiem Domu Kultury w Hałcnowie, wieloletnim praktykiem w pracy z młodymi aktorami. Wyreżyserowała wiele spektakli teatralnych nagradzanych podczas krajowych oraz międzynarodowych konkursów i festiwali. Pod jej kierownictwem zespoły artystyczne Domu Kultury odnoszą liczne sukcesy, między innymi w 2017 roku Grand Prix m.in. w Rownem na Ukrainie, w  Karlowych Warach w Czechach, w Stollbergu (Niemcy). Ostatnio radio chińskie nagrodziło film „Miłość i herbata”, przygotowany przez zespół Teatru Animacji eF, a zrealizowany w konwencji czarnego teatru. Krystyna Małecka zasiada w komisjach konkursów teatralnych i recytatorskich.


dr Dorota Siwor, konsultant Ośrodka

Tagi: