Dziesiątki pudeł radości. Finał zbiórki książek dla szpitali

Miarą twojego człowieczeństwa
jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka
ks. Mieczysław Maliński

W maju Fundacja Zaczytani.org po raz trzeci organizowała Wielką Zbiórkę Książek przeznaczonych dla pacjentów szpitali. Misją tej fundacji jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w placówkach medycznych w całej Polsce, przede wszystkim przez działania związane z czytelnictwem.

Podziękowania od Fundacji ZaczytaniZbiórka odbywała się w pięciu miastach: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Postanowiliśmy włączyć się w te działania przez pomoc przedszkolom i szkołom w naszym regionie w zgromadzeniu książek i przekazaniu ich do punktu zbiórki w Krakowie. Przedstawiciele fundacji wyrazili zgodę, by zbiórka trwała u nas do końca maja.

Niełatwo czasem jest dzielić się z drugim człowiekiem, tym bardziej zupełnie nieznanym. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zebrać kilka pudełek książek. Jakież było nasze zdumienie – książki popłynęły strumieniem. Piękne, kolorowe, w idealnym stanie, przeznaczone dla małych, większych i całkiem dorosłych pacjentów. Wśród tytułów znalazły się bardzo popularne i poszukiwane pozycje – z pewnością pomogą przetrwać trudny czas choroby, przywołają uśmiech, pozwolą zapomnieć o dolegliwościach chociaż na chwilę.

Na początku liczyliśmy wszystkie książki. Wkrótce musieliśmy przestać – byłych ich setki!  Najbardziej jednak poruszyły nas listy i rysunki, dobre i ciepłe słowa wsparcia kierowane przez dzieci do ich rówieśników. Niektóre z tych liścików zostały przez ich autorów ukryte między kartkami – wierzymy, że odnalezione przez małych czytelników wywołają uśmiech.

Plakat - zbiórka książekBardzo serdecznie dziękujemy za tak wspaniałą reakcję – uczniom, ich rodzicom, a zwłaszcza nauczycielkom i bibliotekarkom, które same przywoziły do nas te wszystkie cenne skarby. To najlepszy przykład wychowania do wartości – w praktyce.

Na koniec warto wspomnieć, że do akcji dołączyła Dyrekcja RODN „WOM” i pracownicy. Specjalne podziękowania dla pracowników RODN „WOM”: pana Jarka i pana Stefana, którzy zawieźli książki do Krakowa.

Na zdjęciach (galeria Zaczytani) tylko niewielka część książek, listów, laurek, które do nas trafiły. Wiele pudełek nie było podpisanych, staramy się wymienić tu wszystkie przedszkola i szkoły, które wzięły udział w akcji.

  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Bielanach (organizowała Katarzyna Dyduch)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jerzego Kukuczki w Pewli Małej (organizowała Anna Mikocka)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Świnnej (organizowała Barbara Piecha)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach (organizowała Jolanta Kuczyńska)
  • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rudzicy
  • Przedszkole im. ks. Jana Hojdysa w Międzybrodziu Żywieckim
  • Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Bestwinie (organizowała Katarzyna Krywult)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Tadeusza Kościuszki w Jasienicy (organizowała Magdalena Kliber)
  • Szkoła Podstawowa nr 26 w Bielsku-Białej (organizowały Czesława Kubiesa i Paulina Koczara)
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach (organizowały Danuta Wawrzyczek i Mariola Bałuch)

Jeśli kogoś pominęliśmy – prosimy o kontakt mailowy (dsiwor@wombb.edu.pl), listę będziemy uzupełniać.

Szanowni Państwo,

jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie Wielkiej Zbiórki Książek. To dzięki Państwu akcja osiągnęła sukces.

dr Dorota Siwor, Jolanta Biernat
konsultanci Ośrodka

Tagi: , , ,