Konferencja: Literatura i kultura Bielska-Białej w dydaktyce

Konferencja: Literatura i kultura Bielska-Białej w dydaktyce

Pomnik Kazimiery Alberti.
Zdjęcie: Marek Bernacki

Trudno przecenić znaczenie wiedzy o przestrzeni, w której się żyje. Kulturalny dorobek małej ojczyzny wspiera kształtowanie tożsamości młodego człowieka, stąd też obecność treści związanych z regionem w nauczaniu.

Katedra Polonistyki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej – we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi oraz placówkami oświatowo-kulturalnymi Bielska-Białej – prowadziła w latach 2001-2021 badania o tematyce regionalistycznej.

Zapraszamy na wykład profesora Marka Bernackiego, który zaprezentuje najważniejsze opracowania naukowe i popularnonaukowe o tematyce bielsko-bialskiej, znajdujące się w zbiorach Biblioteki ATH, Książnicy Beskidzkiej i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej oraz w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Będą one punktem odniesienia dla zaproponowanych w drugiej części konferencji trzech scenariuszy lekcji: o Stanisławie Goli, Kazimierze Alberti oraz bielskich pomnikach.

Konferencja adresowana jest przede wszystkim do polonistów, historyków i katechetów, ale także wychowawców i wszystkich zainteresowanych nauczycieli szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych.

Zachęcamy do udziału zarówno pedagogów z Bielska-Białej i okolic, jak i całego województwa śląskiego – warto zaplanować wycieczkę, choćby wirtualną do naszego miasta.

Termin: 25.03.2021, godz. 16.30-18.00, platforma ZOOM
Link do rejestracji: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=602686

Zapraszamy na konferencję!

dr hab. Dorota Siwor
konsultant języka polskiego

Tagi: ,