IX Festiwal Książki

IX Festiwal KsiążkiCZYTAJ! URATUJESZ SWÓJ CZAS 

Czytanie jest ważne – to już wie chyba każdy, ale czy wszyscy są przekonani, że bywa fantastyczna przygodą? Uczestnicy finału IX Festiwalu Książki – na pewno tak! 23 maja 2019 r. w RODN „WOM” w Bielsku-Białej po raz kolejny odbyła się impreza promująca czytelnictwo.

Wzięły w niej udział zespoły z 8 szkół, które wcześniej z sukcesem przeszły przez eliminacje:

  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Alina Chwietkiewicz, Małgorzata Kozak)
  • Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Szymon Waliczek)
  • Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Katarzyna Moczydłowska, Wioletta Oleksy-Nocoń)
  • Szkoła Podstawowa nr 22 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Monika Lewandowska, Barbara Wesołowska)
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczycielki: Alicja Wojtas-Herok, Patrycja Moś)
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Porąbce (nauczycielki: Anna Zasada-Główka, Mirella Jura)
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Skoczowie (nauczyciel: Kamila Morcinek)
  • Szkoła Podstawowa w Twardorzeczce (nauczyciel: Teresa Rus)

Uczniowie prezentowali podczas Festiwalu przygotowane wcześniej krótkie przedstawienia oraz brali udział w konkurencjach przygotowanych przez studentki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zmagania wymagały wiedzy o różnorodnych lekturach, ale też pomysłowości, sprawności i wielu talentów.

IX Festiwal KsiążkiW tym roku motywem przewodnim było hasło: Płynie, biegnie, przez palce przecieka – czas w naszych lekturach, dlatego też trzeba było wcielić się w rolę Ratowników Czasu – wykazać wiedzą o bohaterach książki Momo Michaela Ende, aby odnaleźć Kwiaty Jednej Godziny ukryte w różnych zakamarkach budynku przy ul. Legionów 25. Uczestnicy pokonywali też Muminkowy Tor Przeszkód, odgadywali Zagadki Magicznego Drzewa, odkrywali intrygujący Świat za furtką i Tajemnice Narnii uzupełniając pomysłowe lapbooki…

Atrakcyjna forma wykonywanych zadań służy zaangażowaniu i zainteresowaniu uczniów ważnymi problemami, które podejmowane są przez literaturę. Ratując czas – jak bohaterka książki Michaela Ende – mają przecież okazję zastanowić się, co dzieje się z ich własnym czasem, na co go przeznaczają i czy można wykorzystać go lepiej. Refleksja ta przygotowuje do świadomego zmagania się z problemami cywilizacyjnymi naszej współczesności.

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali też krótkiego wykładu pani Beaty Misiarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej dotyczącego tematu czasu w literaturze. W trakcie towarzyszących mu warsztatów prowadzonych przez panią Magdalenę Marczyńską uczniowie tworzyli własną wizję jednej z ulic Bielska, bazując na fotografii sprzed kilkudziesięciu lat. Podróże w czasie są już od dawna możliwe – jeśli tylko otworzy się książkę…

Dzieciom biorącym udział w Festiwalu zdarza się to zapewne często, a po imprezie ich domowe biblioteczki wzbogaciły się o książki od Wydawnictwa „Znak” z Krakowa, które od lat jest sponsorem głównym Festiwalu. Przynajmniej jedną pozycję otrzymuje każdy uczestnik. Natomiast książki dla nauczycieli w tym roku ufundowało wydawnictwo Pascal. Nagroda Główna za najlepsze przedstawienie to bilety na spektakl od Teatru Lalek Banialuka.

Festiwal Książki, zapoczątkowany przed kilku laty w nieistniejącym dziś Kolegium Nauczycielskim, znajduje stale nowych entuzjastów, a marzeniem obecnych organizatorów jest, by dzięki temu książki otwierały się jak najczęściej!

dr Dorota Siwor

Tagi: , ,