Biegnij i myśl! Sport i zabawa, czyli Bieg na Orientację

Droga w górach

Dnia 7 maja 2019 r. – w godz. od 16:00 do 19:00 – zapraszamy nauczycieli nie tylko wychowania fizycznego, ale również wszystkich innych zainteresowanych tematyką (różnych specjalności, zajęć świetlicowych i ogólnorozwojowych, prowadzących koła zainteresowań itp.) na konferencję:

Biegnij i myśl! Sport i zabawa, czyli Bieg na Orientację.

Co to jest bieg na orientację?
Dyscyplina sportowa, w której zawodnicy rywalizują, aby w jak najkrótszym czasie przebiec wyznaczoną przez organizatora trasę w terenie. Posługują się mapą i kompasem. Trasa przed zawodami nie jest znana zawodnikom, na starcie otrzymują ją wyrysowaną w odpowiedni sposób na mapie.

W klasycznej postaci bieg na orientację rozgrywany jest w lesie i ma charakter długodystansowy. W ostatnich latach rozwinęły się inne formy rozgrywania zawodów – biegi sprinterskie, średnie, ultra długodystansowe rozgrywane również w parkach i na terenach zurbanizowanych.

Bieg na orientację to wyzwanie zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Liczne formy treningu technicznego są przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży i nadają się do wykorzystania w formie gier i zabaw.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez nasz system rejestracji. Bezpośredni link:
https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600744

Bliższych informacji udziela Jolanta Biernat: jbiernat@wombb.edu.pl – 33 8123715 w. 116.

Zapraszamy!


Kamilla i Krzysztof Wojarscy

Bielszczanie z wyboru, ciepłownik i informatyk z zawodu, aktywni z natury rzeczy. Zajmują się biegiem na orientację od roku 1977, startując w zawodach, organizując je, a przez wiele lat pracując również z dziećmi i młodzieżą.

Początkowo była to kontynuacja działalności instruktorskiej w Związku Harcerstwa Polskiego. Prowadzili szkółki biegu na orientację na terenie Hufca Gliwice we współpracy z Klubem Imprez na Orientację Komendy Chorągwi ZHP w Katowicach.

Po ukończeniu studiów i przeprowadzce do Bielska-Białej założyli sekcję Biegu na Orientację w ZSSP Start Bielsko-Biała. Po kilku latach treningów i szkolenia młodzieży, sekcja uzyskała awans do I ligi biegu na orientację, a wśród trofeów pojawiło się też kilka medali Spartakiady Młodzieży. Sekcja organizowała zawody rangi Pucharu Polski, Mistrzostw Polski oraz Spartakiady Młodzieży, do której programu bieg na orientację został wprowadzony rok po pokazowych zawodach zorganizowanych w Bielsku-Białej.

Po latach przerwy związanej z wychowywaniem dzieci i intensywną pracą zawodową, od roku 2014 razem ze swoimi wychowankami ze Startu Bielsko-Biała, wspierani przez BBOSiR oraz TKKF Beskidek, organizują cykl wieczornych, miejskich biegów na orientację Bielsko-Biała Nocą. Jest to aktualnie największa tego typu impreza w Polsce, która gromadzi nawet 400 osób startujących na różnych trasach.

Od kilku lat organizują również popularyzatorskie zawody w ramach ogólnoświatowej akcji World Orienteering Day.

Tagi: ,