Nie trać szansy – czytaj! Promocja czytelnictwa dzieci i młodzieży

BibliotekaNaukowcy dostarczają nam wciąż nowych dowodów na ogromne znaczenie czytania w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym człowieka, biblioteki i szkoły prowadzą działania zachęcające do kontaktu z książką, a jednak poziom czytelnictwa dzieci i młodzieży w Polsce wciąż jest niezadowalający.

Dlaczego tak się dzieje? Co jeszcze możemy zrobić? Jak neutralizować negatywne stereotypy związane z czytaniem? Jak skutecznie motywować i aktywizować młodego odbiorcę – a zwłaszcza nastolatków? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas kolejnej już konferencji poświęconej zagadnieniom związanym z czytelnictwem.

Zapraszamy serdecznie nauczycieli polonistów oraz bibliotekarzy! 

Termin:
27 marca 2019 (środa) w godzinach 15.00 – 19.00

Miejsce:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 11 (parter)

Program:

 1. prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński:
  Nastolatek na książkowych rozstajach i bezdrożach
  Wykład poświęcony jest problemom związanym z ucieczką młodego pokolenia od książki i czytania. W pierwszej części omówione zostaną przyczyny upowszechnienia się postaw antyczytelniczych wśród współczesnych nastolatków, w części drugiej – propozycje przeciwdziałania i animacji postaw proczytelniczych, w części zasadniczej – przykłady najnowszych lektur, które mogą przyciągnąć uwagę młodych odbiorców.
 2. Paulina Knapik, Jolanta Oleksa:
  Kreatywny bibliotekarz, kreatywny nauczyciel. Dobre praktyki działań promujących czytelnictwo na przykładzie Biblioteki Kraków
  Pracownice Biblioteki Kraków, Paulina Knapik i Jolanta Oleksa przedstawią propozycje działań i zajęć edukacyjnych mających na celu aktywizację czytelnika i rozbudzanie zainteresowania literaturą. Wśród proponowanych form pojawią się między innymi: zajęcia edukacyjne – technika kamishibai, wykorzystanie gier planszowych (np. Dixit lub Storycubes), tworzenie picturebooka w formie leporello, gry miejskie, pikniki plenerowe – w tym wykorzystanie chusty Klanzy, terenowe gry literackie i wiele innych.
 3. dr Dorota Siwor:
  Po pierwsze – nie nudź! Nowości w literaturze dla młodego czytelnika
  Będzie to prezentacja i omówienie kilkunastu nowych pozycji wydawniczych przydatnych w pracy z dziećmi i młodzieżą (10 – 15 lat) z punktu widzenia ich atrakcyjności dla młodego odbiorcy, walorów edukacyjnych i wychowawczych.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Rejestracja przez formularz dostępny na stronie RODN „WOM”:
https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600723

dr Dorota Siwor
konsultant Ośrodka


Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum. Kieruje studiami podyplomowymi „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Ostatnio wydał m. in. monografię Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko (2015) oraz leksykon dla młodych czytelników Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze (2016).

Biblioteka Kraków to sieć miejskich bibliotek, obejmuje 57 placówek. Korzysta z niej blisko 150 tysięcy czytelników; księgozbiór liczy 1,2 mln książek. Biblioteka jest pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń, wśród nich nagród literackich – Żółtej Ciżemki dla autora najlepszej książki dla dzieci i młodzieży oraz Krakowskiej Książki Miesiąca. Biblioteka to również wydawca czasopism – kwartalnika literackiego „Czas Literatury”, miesięcznika „Kraków” oraz publikacji naukowej „Rocznik Biblioteki Kraków”.

Tagi: ,