Projekcja filmu i teledysku „Lawina”

Polska flagaRegionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej zapraszają nauczycieli, zainteresowanych uczniów i przedstawicieli instytucji edukacyjnych na bezpłatną, autorską projekcję filmu „Lawina”, zrealizowanego w 2018 r. w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha.

Prezentacja filmu odbędzie się w dniu 18 marca 2019 r. o godz. 13:00, w siedzibie Ośrodka przy ul. Legionów 25, w sali 011 (parter).

W programie:

  1. Prezentacja teledysku Golec uOrkiestra „Lawina”.
  2. Relacja reżysera Jerzego Lipskiego na temat realizacji filmu oraz jego kontekstu historycznego.
  3. Projekcja filmu „Lawina”.

Chętni nauczyciele proszeni są o zapisanie się za pomocą systemu e-rejestracji, wpisując jednocześnie liczbę towarzyszących im uczniów:
https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600713

Nauczyciele otrzymają zaświadczenie uczestnictwa w projekcji.


Film „Lawina” opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, działającego na Podbeskidziu pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, którego żołnierze zostali brutalnie zamordowani przez NKWD/UB w 1946 r., na skutek prowokacji funkcjonariusza UB Henryka Wendrowskiego, ps. „Lawina”. Zbrodnię zaplanowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a osobiście wiceszef bezpieki Roman Romkowski.

Z rozkazu MBP prowokator Henryk Wendrowski przedstawił Henrykowi Flame fikcyjny rozkaz „Okręgu NSZ” nakazujący przeniesienie zgrupowania w trzech transportach w rejon Jeleniej Góry, gdzie miała być rzekomo kontynuowana działalność zbrojna oddziału. W trakcie przerzutu żołnierze zostali wymordowani – wysadzeni w czasie snu w powietrze. Żaden z żołnierzy „Bartka” nie dotarł na Zachód, ani nie wrócił na Podbeskidzie.

Klip do filmu „Lawina” nagrał zespół Golec uOrkiestra. Piosenka opowiada o bohaterach Narodowych Sił Zbrojnych, w tym cioci muzyków – Stanisławie Golec.

Dopiero w 2017 r. w trakcie prac ekshumacyjnych, prowadzonych w lesie między Barutem a Dąbrówką oraz w Starym Grotkowie na Opolszczyźnie, pod kierunkiem Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz jednocześnie Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji – prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zidentyfikowano trzy ciała żołnierzy „Bartka”.

Tagi: , ,