Nadzieja na lepszą przyszłość…

Zajęcia dla dzieci w Nadleśnictwie BielskoSieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i inicjatorów akcji ekologicznych, działająca przy naszym ośrodku przystąpiła do akcji społeczno-ekologicznej Fundacji Ekologicznej Arka – Choinki Nadziei. Partnerem strategicznym akcji, która cieszy się od lat dużym zainteresowaniem są Lasy Państwowe, w naszym rejonie Nadleśnictwo Bielsko.

Choinki Nadziei – naturalne drzewka, otrzymane od Nadleśnictwa Bielsko i własnoręcznie udekorowane przez uczniów, trafiły lub w najbliższych dniach zostaną przekazane do osób starszych, niepełnosprawnych – pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Zajęcia dla dzieci w Nadleśnictwie BielskoW grudniu w Nadleśnictwie Bielsko odbyły się również warsztaty robienia własnoręcznych ozdób choinkowych przez dzieci. Uczniowie ze szkół podstawowych z Jaworza, Jasienicy i Bielska-Białej wykorzystali dostępne na co dzień materiały do stworzenia ciekawych dekoracji.

Drugą odsłoną akcji jest pomoc ptakom, dla których okres późnej jesieni i zimy na terenach miejskich jest trudny ze względu na ograniczony dostęp do pożywienia. Na naturalnych drzewkach zawieszane są kule z ziarnami, do których chętnie przylatują sikorki, wróble, dzwońce a czasami nawet sójki czy dzięcioły.

Zajęcia dla dzieci w Nadleśnictwie BielskoAby pomóc ptakom należy pamiętać o regularnym dokarmianiu, bo ptaki szybko przyzwyczajają się do zimowej stołówki. Oprócz kul można zawiesić karmnik, do którego można wsypywać karmę w postaci ziaren zbóż i pestek (dyni, słonecznika). Pamiętajmy, aby miejsce dokarmiania było niedostępne dla kotów, na bieżąco czyszczone i osłonięte przed opadami śniegu i deszczu.

Należy unikać dokarmiania chlebem i odpadkami ze stołu, gdyż nie jest to najlepsza karma dla ptaków.

Barbara Michałek-Piernik
konsultant ds. chemii i edukacji przyrodniczo-technicznej, opiekun sieci

Tagi: ,