Szachy to jest to!

Szachy i dzieckoW marcową, pogodną sobotę szachy stały się powodem do spotkania uczniów, rodziców i nauczycieli. W tym dniu odbył się Pierwszy Międzyszkolny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP nr 10 w Bielsku-Białej oraz konferencja dla nauczycieli zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

Po oficjalnym otwarciu spotkania przez Dyrektorów obu instytucji uczniowie kilku szkół rozpoczęli szachowe rozgrywki w różnych kategoriach wiekowych. Podczas turnieju obowiązywały zasady Kodeksu Polskiego Związku Szachowego, a limit czasu odmierzały zegary szachowe.

Młodzi szachiści walczyli przestrzegając zasad fair play pod okiem instruktora szachowego – Samanty Kliś. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, medale, dyplomy i nagrody.

W tym samym czasie Dorota Wróbel zaprosiła 6-latków z rodzicami na zajęcia pokazowe „Szachowa Wyspa”, w trakcie których najmłodsi mieli okazję posmakować przygody z szachami w formie zabawy, poznając podstawowe reguły gry.

A nauczyciele? Nauczyciele spotkali się w osobnej sali, gdzie mieli okazję posłuchać wystąpień osób, dla których szachy są pasją i sposobem na to, by edukacja w szkole była atrakcyjniejsza.

„Szachy – to jest to! Konferencja i Turniej Szachowy” – film zamieszczony na kanale
SP nr 10 w Bielsku-Białej, w serwisie YouTube.


Dawid Bartoszek – nauczyciel SP nr 10 w Bielsku-Białej przedstawił w swojej prezentacji „Szachy – gra niezwykła” zarys historii szachów jako gry i zaskoczył widownię ciekawostkami na jej temat. Sposób prezentacji utwierdził obecnych w przekonaniu, że mają do czynienia z pasjonatem tej gry.

Następnie dyrektor SP nr 10 w Bielsku-Białej Marta Czauderna podzieliła się doświadczeniem na temat tego, jak szachy zaistniały w jej szkole, wskazując, że są one nie tylko sposobem na wspieranie rozwoju intelektualnego uczniów, ale również wspierają pracę nauczycieli jako wychowawców czy terapeutów pracujących z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Jolanta Biernat – nauczyciel konsultant z RODN „WOM” w Bielsku-Białej w swojej wypowiedzi nawiązała do miejsca szachów w nowej podstawie programowej i ich związków z kodowaniem. Zaprosiła uczestników do wykonania kilku zadań logicznych, gdzie szachy i elementy programowania współistniały ze sobą.


Połączenie turnieju szachowego z konferencją dla nauczycieli okazało się dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwoliło na wymianę doświadczeń między tymi, którzy już w swoich szkołach mają zajęcia szachowe a tymi, którzy rozważają wprowadzenie takich zajęć do oferty edukacyjnej swoich placówek.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta ciekawa forma spotkań nauczycieli i uczniów będzie kontynuowana.

Relacja z wydarzenia na stronie SP nr 10 w Bielsku-Białej:

Tagi: , ,