Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne

Warsztaty twórcze: „Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne” (8.12.2017 r. )

Ideą zajęć było pokazanie, że ciekawe i ładne ozdoby świąteczne można wykonać szybko i z materiałów, które zazwyczaj postrzegamy jako niepotrzebne odpady. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i twórcze podejście.

Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczneUczestniczki w czasie dwugodzinnego spotkania wykonały:

• choinki z patyczków po lodach (malowane na zielono patyczki, sklejone w zarys choinki i udekorowane pomponami, koralikami, cekinami);
  • gwiazdki z opakowań po herbacie (wycięte z torebek kwadraty składane techniką origami w moduły, które następnie sklejono tworząc gwiazdkę i pomalowano farbą w sprayu; całość techniki nazywa się tea-bags);
  • gwiazdki z rolek po papierze (rolki cięte na paski, sklejane tak, by tworzyły ramiona gwiazdy, wypełniane zwijanymi elementami – także z rolki – na wzór quillingu; ostateczny szlif gwiazdki otrzymywały po pomalowaniu farbą w sprayu i posypaniu brokatem)
  • gwiazdki z puzzli (do niewielkiego  kółka wyciętego z tektury doklejamy na brzegu kilka puzzli tak, by tworzyły ramiona gwiazdki, całość malujemy farbą i dekorujemy brokatem, cekinami).

Wielką radość sprawiło uczestniczkom także dekorowanie serwetkami gotowych „ciasteczek” wykonanych z masy solnej. Jest to przykład bardzo szybkiej, taniej a przy tym efektownej metody na wykonanie oryginalnych dekoracji.

Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczneWysuszone, oklejone serwetkami dekory można jeszcze pomalować dla zabezpieczenia, lakierem akrylowym.  I zawieszki gotowe!

Spotkanie dla członków sieci stało się impulsem, aby zorganizować w swoich szkołach warsztaty tworzenia ekologicznych ozdób choinkowych. Własnoręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli gwiazdy, anioły i inne dekoracje zostały przekazane, w ramach Akcji „Choinki Nadziei” do podopiecznych domów dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Agnieszka Ziółkowska
członek Sieci współpracy i samokształcenia