Seminarium dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy nauczycieli historii i hit oraz zainteresowanych historią uczniów szkół ponadpodstawowych na seminarium połączone z projekcją filmu: Obozy typu „Polenlager” na Górnym Śląsku 1942-45. Światowe tło, regionalny kontekst, szkolna edukacja, połączone z projekcją filmu „Kinderlager Pogrzebin”.

Seminarium odbędzie się w RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25 w dniu 23.10.2023 r. od godz.13.00 do 14.30 w sali nr 11 (parter).

Film „Kinderlager Pogrzebin” opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Głównymi bohaterkami są mieszkanki Śląska i Zagłębia: Halina Skalbmierska z domu Kasprzyk, Anna Szafraniec z domu Szczupider oraz Józefa Posch-Kotyrba, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie dla dzieci w podraciborskim Pogrzebieniu.

Scenariusz filmu napisali Krzysztof Korwin-Piotrowski oraz Piotr Kuliś. Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

Polenlager 82 Pogrzebin to jeden z co najmniej kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej.

W programie seminarium:

Omówienie wstępne problematyki filmu – Beno Benczew – pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

1. Ideologia III Rzeszy – Deportacje – Obozy Polenlager.
  2. Projekcja filmu „Kinderlager Pogrzebin” w reżyserii Krzysztofa Korwin Piotrowskiego.
  3. Bielsko, ziemia żywiecka – deportacje ludności.
  4. Dyskusja – Pomysły i szanse dla edukacji.

Rejestracja uczestników:

Zapraszamy!