Wykład i wystawa: Znani nieznani. Polacy światu

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają na wykład profesor Hanny Krajewskiej, połączony z omówieniem treści i prezentacją ogólnopolskiej wystawy „Znani nieznani. Polacy światu”.

Wykład odbędzie się 19 października 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej przy ul. Akademii Umiejętności 1, od godz. 13:00, w sali architektury krajobrazu na terenie warsztatów szkolnych (wjazd od ul. Lipnickiej).

Rejestracja nauczycieli na wykład odbędzie się przez platformę naszego Ośrodka:

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie udziału w wykładzie.

W imieniu Organizatorów:
Urszula Rukasz – konsultantka RODN „WOM” w Bielsku-Białej


Informacja o wystawie

Profesor Hanna Krajewska jest dyrektorem Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie oraz autorką koncepcji naukowej wystawy, którą przygotowało: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, we współpracy z Polską Akademią Nauk Archiwum w Warszawie oraz w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wystawa „Polacy światu” składa się z 23 kolorowych plansz i przybliża sylwetki i dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie.

Jak wyjaśniają autorzy i twórcy wystawy:

„Ekspozycja jest opowieścią o wybitnych Polakach, patriotach, powstańcach, naukowcach, lekarzach, etnografach, farmaceutach, florystach, zoologach, immunologach, limnologach, seroantropologach, architektach, projektantach, zegarmistrzach, sinologach, kartografach, prekursorach profesjonalnej fotografii, budowniczych mostów, linii kolejowych, dróg, portów. Osobowościach zasłużonych dla Polski i krajów, do których rzucił ich los.

Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy i podróżnicy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny – Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski, miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Wśród nich jest też odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog – Leon Barszczewski. Są pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj.: Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński.

Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej, by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski.”

Celem wystawy jest więc, jak podkreślają jej twórcy: przybliżenie współczesnym dokonań i osiągnięć naszych wielkich rodaków, którzy zasłużyli sobie na szacunek, miejsce w pamięci i sercach potomnych, pokazanie ich biografii, jak również budzenie refleksji na temat ludzkich pasji, tożsamości, patriotyzmu oraz kształtowania patriotycznych postaw współczesnego pokolenia Polaków.