Relacja z konferencji: Szlakiem gospodarstw edukacyjnych

RODN WOM w Bielsku-Białej - logotyp

W dniu 28 kwietnia 2022 r. w RODN „WOM” w Bielsku-Białej odbyła się konferencja Szlakiem gospodarstw edukacyjnych w subregionie południowym województwa śląskiego, w której wzięli udział nauczyciele przedszkoli i szkół różnego typu oraz uczniowie.

Specjalnymi gośćmi były: Radne Sejmiku Województwa Śląskiego – Pani Ewa Żak i Pani Magdalena Cieślar oraz Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Pani Beata Białowąs.

W subregionie południowym województwa śląskiego znajdują się 24 obiekty zrzeszone w Stowarzyszeniu Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego i/lub Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

Obecni na konferencji nauczyciele mieli okazję poznać cele i działania gospodarstw i zagród edukacyjnych. Gospodarstwa i zagrody oferują bogate programy edukacyjne pozwalające zgłębiać między innymi tajniki życia na wsi, poznać zagadnienia związane z hodowlą roślin i zwierząt, a także doświadczyć piękna twórczości regionalnej.

Podczas zajęć praktycznych jest okazja do posmakowania tradycyjnej żywności, domowej kuchni i regionalnych przetworów. Dzieci i młodzież poznają dawne sposoby produkcji rolniczej i zajęcia gospodarskie, a także ginące zawody. Pobyt w gospodarstwie lub zagrodzie edukacyjnej jest też okazją do zajęć rekreacyjnych, często osnutych na zwyczajach i obrzędach wiejskich.

Konferencji towarzyszyły ekspozycje przybliżające działalność edukacyjną wybranych gospodarstw i zagród. Zaproszeni goście mieli okazję degustować świeży, wiejski chleb ze smalcem, poczuć jak miękka i delikatna jest sierść alpaki i jak trudno utrzymać w dłoni jajo strusia.

Prezentowane obiekty – gospodarstwa i zagrody – mają szansę stać się alternatywnymi dla klasy szkolnej miejscami edukacji. Miejscami, gdzie w przyjaznej atmosferze, w oparciu o praktyczne działanie, w bliskim kontakcie z naturą realizuje się podstawę programową z różnych przedmiotów.

Polecane strony internetowe, gdzie można zapoznać się ze szczegółową ofertą gospodarstw i zagród:

Szlak Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego

Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych

Jolanta Biernat

Tagi: , ,