Pracownie Aktywnej Edukacji czekają na nauczycieli

Otwarcie Pracowni Aktywnej Edukacji

21 czerwca 2021 r. odbyła się w naszym Ośrodku uroczysta inauguracja „Pracowni Aktywnej Edukacji”. Jest to przedsięwzięcie sfinansowane w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

W ramach projektu, którego wartość wyniosła 190 000 zł, utworzone zostały pracownie pozwalające nauczycielom na doświadczenie aktywnego uczenia się w trzech obszarach edukacji: fizyczno-technicznej, humanistyczno-artystycznej i matematyczno-informatycznej.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych:

  • Beata Białowąs – członek Zarządu Województwa Śląskiego,
  • Ewa Żak – Radna Sejmiku Województw Śląskiego,
  • Danuta Maćkowska – Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Współpracy z Młodzieżą Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Podczas spotkania Władysław Mąsior – dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej przedstawił genezę i realizację projektu. Jedną z inspiracji Pracowni były wyniki badań wskazujące, że najlepszym sposobem na budowanie w uczniach poczucia pewności siebie w przedmiotach STEAM (czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka) jest uczenie się przez praktykę i współpracę, metodą projektową.

Pomysł jest także wynikiem doświadczeń konsultantów Ośrodka, które zdobyli prowadząc różnorodne zajęcia z nauczycielami i uczniami, podczas których wykonywane były doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze, konstruowano i programowano roboty, a klocki wspomagały wyobraźnię i twórczość.

W ramach realizacji zadań finansowanych z projektu zostały pomalowane korytarze i klatka schodowa w budynku, w którym mieszczą się nasze pracownie. Sale dydaktyczne zostały odświeżone, umeblowane i objęte siecią Wi-Fi o wysokich parametrach. Wyposażenie pracowni zapewnia możliwość szybkiej zmiany aranżacji wnętrza. Nasze pracownie mają charakter mobilny i chociaż z założenia mają one służyć organizacji form stacjonarnych, to można ich potencjał wykorzystywać w edukacji i doskonaleniu zdalnym.

W pracowni matematyczno-informatycznej planujemy wykorzystywać pełny zakres rozwiązań LEGO Education. Wyposażenie pracowni przyrodniczo-technicznej umożliwia odkrywanie praw fizyki i chemii z wykorzystaniem klasycznych i nowoczesnych środków kształcenia. Połączenie dwóch technologii – tradycyjnej (klocki) i nowoczesnej (multimedia) będzie sprzyjać rozwijaniu kreatywności uczestników zajęć w pracowni humanistyczno-artystycznej.

Więcej szczegółów w prezentacji, do obejrzenia której zachęcamy oraz podczas zajęć, na które zapraszamy po wakacjach.

Władysław Mąsior

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,