Memoriał Bokserski im. Tadeusza Pietrzykowskiego

Zaproszenie na Memoriał Bokserski im. Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego”

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Bielsku-Białej – organizacja pożytku publicznego, serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, pszczyńskiego oraz Miasta Bielska-Białej do udziału w Memoriale Bokserskim Tadeusza Pietrzykowskiego „Tedd’ego”, który odbędzie się w sobotę 1 kwietnia 2023 r. (początek o godz. 12.00) w Hali Sportowej Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących przy ul. Filarowej 52 w Bielsku-Białej.

Tadeusz Pietrzykowski

Tadeusz Pietrzykowski

Tadeusz Pietrzykowski urodzony w Warszawie 8 kwietnia 1917 r. – pięściarz i malarz – toczył pojedynki w obozach koncentracyjnych: Auschwitz-Birkenau, a następnie w Neuengamme i Bergen-Belsen, gdzie doczekał się wyzwolenia.

Po wojnie w związku z zawartym małżeństwem, zamieszkał w Bielsku-Białej i przez wiele lat był nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem oraz instruktorem w Szkole Podstawowej nr 12 w Bielsku-Białej Leszczynach.

Zmarł 17 kwietnia 1991 r. Pochowany został na Cmentarzu Parafialnym Opatrzności Bożej w Białej.

Postać Tadeusza Pietrzykowskiego, ps. „Teddy” – byłego mieszkańca Bielska-Białej, jest godna upamiętnienia wśród społeczeństwa polskiego, a zwłaszcza mieszkańców naszego regionu. „Teddy”, gdy pokonywał Niemców na ringu na terenie obozów koncentracyjnych, niósł otuchę współwięźniom i wiarę, że można pobić wroga i wyjść zwycięsko z mrocznych lat okupacji. Dzielił się też skąpymi racjami żywnościowymi, jakie otrzymywał po walce ze współwięźniami, ale przede wszystkim budził szacunek i podziw współwięźniów i niemieckich przeciwników.

Nadmieniamy, że udział w Memoriale zdeklarowała córka Tadeusza Pietrzykowskiego – Eleonora Szafran-Pietrzykowska, autorka książki „Mistrz”. Walkami bokserskimi będzie kierował Śląski Związek Bokserski.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Poniżej zamieszczamy biogram Tadeusza Pietrzykowskiego „Teddy’ego” autorstwa Pani Eleonory Szafran-Pietrzykowskiej.

Zapraszamy!

Tagi: , , ,