Barbórka w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Plakat: Barbórkowa SzychtaDzięki staraniom Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu obchody święta „Barbórki” zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO!

Oferta barbórkowa łączy w sobie najciekawsze elementy ze wszystkich ofert edukacyjnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Tematyka zwiedzania jest dostosowana do grup wiekowych i co najważniejsze jest zgodna z podstawą programową. Zwiedzanie obejmuje poznanie kultury górniczej, pracy górnika, poznania historii św. Barbary i obchodów barbórkowych. Pod ziemią uczestnicy biorą udział w zabawie multimedialnej (dotyczy strojów górniczych), a także własnoręcznie kompletują roboczy strój górniczy.

Wizyta pod ziemią obfituje w ciekawe informacje, a także zadania do wykonania. Na koniec dzieci biorą udział w przejażdżce kolejką Karlik i otrzymują upominek górniczy (tematyczna przypinka górnicza).

Czas trwania: 1,5 godz.

Rezerwacja zwiedzania: tel. (32) 271 40 77

W programie zwiedzania:

• Narracja o kulturze i tradycjach górniczych, wyposażeniu górnika i stroju galowym, technice górniczej, prezentacja zagadnień związanych z edukacją regionalną (narracja dostosowana do wieku grupy)
  • Przewodnik przebrany jest w strój sztygarski
  • Historia Kopalni Królowa Luiza
  • Filmy geologiczne
  • Poznawanie narzędzi górniczych z epoki (pyrlik, żelozko, hercówa, pies węgierski, niecka)
  • Symulacja wybuchu, otworów strzałowych
  • Własnoręczne urabianie węgla
  • Własnoręczne kompletowanie stroju sztygarskiego przez dzieci
  • Prezentacja górniczego munduru galowego – nawiązanie do obchodów święta Barbórki