Retoryka Twoja codzienna

Przemówienie (retoryka)Retoryka Twoja codzienna – dlaczego i jak uczyć świadomego wykorzystania języka (realizacja zapisów nowej podstawy programowej)

Konferencja i warsztaty dla nauczycieli języka polskiego
„Już przeszło 40 lat mówię prozą, nic o tym nie wiedząc” powiedział Molierowski bohater. Moglibyśmy powtórzyć to zdanie myśląc o retoryce. W pewnej mierze wszyscy stosujemy ją w codziennej komunikacji, choć wcale się nad tym nie zastanawiamy. Dlaczego jest nam to potrzebne? Co zyskujemy? Jak uczyć efektywnego wykorzystywania języka? Te pytania musimy postawić sobie odnosząc je do zapisów nowej podstawy programowej z języka polskiego.

Uczenie retoryki w szkole polega na przygotowywaniu do tworzenia wypowiedzi sytuacyjnej, kontekstowej, a także takiej, która zostanie odczytana przez odbiorcę zgodnie z intencją nadawcy. Konieczne jest również kształcenie umiejętności skutecznego przekonywania do swoich racji, wyrażania siebie i swoich poglądów. Taki też główny cel powinien przyświecać polonistom realizującym zapisy z III wymagania ogólnego: Tworzenie wypowiedzi, począwszy od IV klasy szkoły podstawowej.

Program:

  • Ewelina Warumzer* (UJ):
    Retoryka: historia – praktyka – nauczanie
  • Katarzyna Zioła-Zemczak:
    Retoryka na lekcjach języka polskiego
  • dr Dorota Siwor:
    Retoryka na co dzień: jak uczyć o perswazji i manipulacji (warsztaty)

Konferencja i warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Rejestracja przez formularz zgłoszeniowy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale.

Termin: 29 listopada 2017, godz. 15.00 – 18.00

Miejsce: RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter)


*Ewelina Warumzer – doktorantka w Katedrze Historii Literatury Staropolskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (doktorat na temat nauczania retoryki) oraz w Zakładzie Badań Kultury Współczesnej Instytutu Socjologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (doktorat na temat międzypokoleniowej transmisji doświadczeń), absolwentka filologii polskiej z komunikacją społeczną na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i socjologii o specjalności komunikowanie społeczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.


dr Dorota Siwor
Katarzyna Zioła-Zemczak
konsultantki Ośrodka

Tagi: , ,