Czas refleksji nad swoim zachowaniem na drodze

RoweryBieżący tydzień będzie obfitował w wydarzenia, które powinny skłonić nas do refleksji nad swoim zachowaniem i postępowaniem. Przed nami Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach oraz Europejski Dzień Bez Samochodu.

21 września – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, znany również pod nazwą Dzień Bez Śmierci Drogowej

To druga edycja akcji prowadzonej we wszystkich krajach europejskich pod nazwą EDWARD, European Day Without A Road Death. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego -TISPOL, której Polska jest członkiem od 10 lat.

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach zostało zamieszczone zaproszenie do udziału w przedmiotowej akcji oraz apel do szkół o podjęcie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym również promocji tego wydarzenia.

Najciekawsze plakaty, banery czy zdjęcia upowszechniające wydarzenie i przesłane do organizatora zostaną opublikowane w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych, których administratorem jest Policja.

Lokalne obchody Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

W imieniu organizatora, tj. Stowarzyszenia ECODRIVE, kierujemy zaproszenie do udziału w otwartej debacie publicznej „Zmień nawyki na dobre praktyki”, która odbędzie się w Bielsku-Białej na Zamku Książąt Sułkowskich w dniu 21.09.2017 r.

Szczegółowa informacja na temat kampanii oraz program debaty znajduje się na stronie: http://www.skoncentrowani.pl/edward.html.

22 września – Europejski Dzień bez Samochodu

Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony jest jako punkt kulminacyjny „Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”, którego idea została zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską. Celem akcji jest zachęcenie do używania alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa oraz zwiększenie świadomości o negatywnych konsekwencjach masowej motoryzacji dla jakości życia.

Lokalne obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu

Lokalne obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, pod patronatem honorowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, odbędą się 22.09.2017 r. na Parkingu Leśnym w Wapienicy.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie ECODRIVE z Bielska-Białej oraz Nadleśnictwo Bielsko – Lasy Państwowe. Szczegółowa informacja o organizacji i przebiegu akcji znajduje się na stronie Ecomobilni oraz na stronie Nadleśnictwa Bielsko.

22 września 2017 r., wzorem lat ubiegłych, zmotoryzowani mieszkańcy będą mogli podróżować autobusami czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej bez biletu. Dotyczy to osób, które zrezygnują z tego dnia z jazdy własnym samochodem, a więc współwłaścicieli i właścicieli samochodów, legitymujących się dowodem rejestracyjnym tego pojazdu oraz dokumentem ze zdjęciem, pozwalającym potwierdzić tożsamość.

Informację o obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Czechowicach-Dziedzicach można przeczytać na stronie internetowej miasta.

W październiku na stronie RODN „WOM” w Bielsku-Białej pojawi się zakładka informująca o bieżących inicjatywach i wydarzeniach ekologicznych oraz o organizowanych formach doskonalenia zawodowego nauczycieli w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju.

Barbara Michałek-Piernik
nauczyciel-konsultant

 

Tagi: , ,