Świat jako biblioteka – relacja z konferencji

Konferencja: Świat jako biblioteka„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Stwierdzenie Noblistki, Wisławy Szymborskiej wskazuje na dwa ważne aspekty czytania: zabawę i piękno. Warto dodać jeszcze, że to także jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o świecie, drugim człowieku i sobie samym. Promowanie czytelnictwa staje się zatem naturalną konsekwencją przekonania o znaczeniu literatury, przekonania wspartego wynikami rozlicznych badań.

Już po raz kolejny RODN „WOM” w Bielsku-Białej zorganizował konferencję dla nauczycieli polonistów i bibliotekarzy związaną z tym tematem zatytułowaną Świat jako biblioteka – dlaczego i jak promować czytelnictwo wśród dzieci. Spotkanie odbyło się 23 marca 2017 r. Wzięło w nim udział ponad sto osób, co dowodzi, że nauczyciele świetnie zdają sobie sprawę ze znaczenia lektury dla rozwoju dziecka i szukają ciągle nowych sposobów zachęcania do czytania oraz przykładów atrakcyjnych i wartościowych książek.

Galeria fotografii (foto: Jolanta Biernat, Dorota Siwor).

Konferencja: Świat jako biblioteka - warsztatyGościem konferencji była Joanna Olech, autorka miedzy innymi słynnej Dynastii Miziołków. Wygłosiła ona prelekcję: „Na kłopoty – książka! Lektury przydatne w trudnych sytuacjach wychowawczych”. Joanna Olech publikuje recenzje i omówienia współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Nowych Książkach”.

Podczas naszego spotkania scharakteryzowała wiele atrakcyjnych pozycji, często nowości, które z jednej strony mogą być pomocą dla rodziców, nauczycieli i wychowawców w rozwiązywaniu problemów ich podopiecznych, z drugiej strony – podsunięte dziecku mogą przekonać młodego czytelnika, że książka to naprawdę bliskim przyjaciel i pomaga w wielu sytuacjach. Prelekcja była szczególnie przydatna, ponieważ dziś oferta wydawnicza jest bardzo obszerna, jednak ilość pozycji nie gwarantuje ich jakości, potrzebny jest zatem specjalista-doradca, na którego opiniach można się oprzeć.

Konferencja: Świat jako biblioteka - warsztatyDr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wygłosiła wykład: „Czytanie strategią rozumnego inwestowania w przyszłość ucznia”. Mówiła o możliwościach aktywizowania różnych obszarów kompetencyjnych dzieci i młodzieży poprzez czytanie, podawała także przykłady konkretnych rozwiązań oraz przekazała uczestnikom listę książek przydatnych do wykorzystania podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie, dr Matras-Mastalerz przedstawiła bowiem przekonujące argumenty dotyczące terapeutycznego oddziaływania literatury, ale i jej wpływu na rozwój młodego czytelnika.

Marta Jesionek z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie mówiła z kolei o konkretnych sposobach promowania czytelnictwa: „W czasie deszczu dzieci… idą na Rajską”. Przeprowadziła też interesujące warsztaty „Kiedy książka staje się inspiracją… – proste i efektowne przykłady zajęć czytelniczych z dziećmi”. Zaproponowane rozwiązania mogą być inspiracją i pomocą dla nauczycieli, podobał się zwłaszcza Potwór do samodzielnego wykonania i o dowolnym przeznaczeniu oraz literacka gra MAXI.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne wydarzenia poświęcone promocji czytelnictwa organizowane w naszym Ośrodku.

dr Dorota Siwor
konsultant Ośrodka

Tagi: , ,