Finał VII Festiwalu Książki za nami!

Festiwal Książki - logotypChcesz zmieniać świat? Czytaj! VII Festiwal Książki

Pippi Langstrumpf lub inaczej Pippi Pończoszanka, bohaterka książek Astrid Lindgren jest dzieckiem, które chce zrozumieć świat. Chce też zmieniać go tak, by żyć radośniej.

W tym roku to właśnie Pippi była literacką patronką VII Festiwalu Książki, stąd hasło prac zgłaszanych do eliminacji: „Cudownie być dzieckiem – o zbuntowanych bohaterach naszych lektur”. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że bunt wpisany w czas dzieciństwa ma wiele jasnych stron – może być motorem działania i narzędziem poznania świata. Literatura pomaga się o tym przekonać.

Galeria zdjęć z Festiwalu (foto: Maciej Chrobak i RODN „WOM”).

Galeria zdjęć z Festiwalu (foto: Lechosław Hojnacki).

Festiwal Książki 2017 - Koń PippiAlarmujące wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce skłaniają do jeszcze bardziej intensywnych i przemyślanych działań związanych z zachęcaniem do czytania od najmłodszych lat, ponieważ nawyki wypracowane w dzieciństwie przynoszą skutki w życiu dorosłych. Warto uczyć miłości do literatury jak najwcześniej – by stała się ona przyjemnością i potrzebą. Dlatego też od 2010 roku organizowany jest w Bielsku Festiwal Książki – wielkie święto czytania, by uczniowie klas IV i V mieli okazję zaprezentować, co czytają, wykazać się wiedzą, a przy tym świetnie się bawić. Finał VII Festiwalu Książki odbył się w naszym Ośrodku 21 kwietnia. Wzięło w nim udział 8 zespołów ze szkół podstawowych Bielska-Białej i regionu, które zostały zakwalifikowane podczas eliminacji na podstawie nadesłanych prac. Jak co roku, każdemu zespołowi przypisany był inny kolor i każdym z nich opiekował się inny literacki bohater. W postacie Królowej Śniegu, Lwa Aslana, Małej Księżniczki czy Dziewczynki z zapałkami wcielili się studenci pedagogiki Akademii Techniczno-Humanistycznej, która jest współorganizatorem Festiwalu.

Uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli prezentowali podczas imprezy krótkie przedstawienia, a jury konkursowe (w składzie: prof. dr hab. Anna Węgrzyniak z ATH, kierownik Domu Kultury w Hałcnowie Krystyna Małecka, Renata Kruszyna z PBW oraz dr Dorota Siwor z RODN „WOM”) przyznało za nie Nagrodę Główną oraz II i III. Od wielu lat inscenizacje są często swobodną adaptacją literackiego pierwowzoru, młodzi aktorzy sięgają też chętnie to mniej znanych, współczesnych tekstów. Zabawa w teatr pozwala wydobyć ich talenty, daje też pole dla wyobraźni i kreatywnych przekształceń tekstu, stwarzając jednocześnie okazję do refleksji i własnego komentarza. Relacja czytelnika z utworem literackim oparta na aktywności jest ważnym krokiem w kierunku świadomej i owocnej lektury. Jury bierze pod uwagę wiele kryteriów: oryginalność koncepcji, scenariusz, wykonanie (pomysłowość scenografii, osiąganie efektu przy pomocy prostych środków – niekłopotliwych dla małych aktorów, planowanie ruchu scenicznego, elementy muzyczne, dykcję).

Festiwal Książki 2017W tym roku Nagrodę Główną Festiwalu – bilety na spektakl ufundowane przez Teatr Lalek Banialuka – zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej pod opieką Sabiny Łanuchy. II nagrodę otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 z Bielska przygotowani przez Katarzynę Moczydłowską, a III nagroda powędrowała do zespołu Szkoły Podstawowej nr 22 w Bielsku-Białej pod opieką Moniki Lewandowskiej i Barbary Wesołowskiej.

Zespoły szkół biorą też udział w konkurencjach związanych z lekturami umieszczonymi na festiwalowej liście. Wykazują się przed wszystkim znajomością tekstu, ale trzeba też być pomysłowym, użyć plastycznych umiejętności albo… zrobić „jaskółkę”. W tym roku studenci pedagogiki ATH pracowali pod okiem wykładowców: dr Gabrieli Machaczek i mgra Romana Walusia przy współpracy z organizatorką Festiwalu dr Dorotą Siwor. Dla przyszłych pedagogów praca związana z przygotowaniem zadań dla uczestników jest okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, z dziećmi, które spontanicznie reagują, mają swoje oczekiwania i określone możliwości.

Festiwal Książki 2017 - Koń PippiDla młodych uczestników Festiwalu ważna jest także jego oprawa plastyczna – w tym roku emocje wzbudził na przykład koń Pippi uszyty przez studentki (SZALONE PRZYGODY PIPPI), w którego czarnych łatkach ukryte były pytania związane z książką. Podczas innych konkurencji (ODKRYJMY TAJEMNICE ZAPOMNIANEGO OGRODU) trzeba było na przykład umiejętnie posadzić sadzonki kwiatów, ułożyć puzzle i oczywiście wykazać się znajomością treści, rozpoznać baśniowe postacie i atrybuty (BAŚNIOWE SKRZYŻOWANIA), zagrać w FESTIWALOWE KOŁO FORTUNY, zaprojektować strój literackiego bohatera (MALI PROJEKTANCI ) albo pokonać długą drogę z przeszkodami do zamku Śpiącej Królewny (DROGA DO ZAMKU KRÓLEWNY). Wszystkie te zadania mają na celu przede wszystkim dobrą zabawę, nie chodzi bowiem o rywalizację i nawet nie wiedza o lekturze jest najważniejsza – chcemy pokazywać, jak cudownie wchodzić w świat literatury, jak wiele może on dam dać.

Dzięki Wydawnictwu Znak – naszemu głównemu sponsorowi – każdy uczestnik festiwalu otrzymuje w prezencie książkę. Oczywiście jednak udział w konkurencjach w skutkuje punktowaną klasyfikacją. W VII Festiwalu Książki I miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Cieszynie pod opieką Agnieszki Chromik i Katarzyny Frydrychowicz, II miejsce – Szkoła Podstawowa w Bestwinie (nauczyciel: Katarzyna Krywult), a III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczyciel: Alicja Wojtas-Herok).

Festiwal Książki 2017 - warsztatyPodczas Festiwalu dzieci słuchają także mini-wykładu i biorą udział w związanych z nim warsztatach. W tym roku ich temat brzmiał: Mała buntowniczka, czyli jak wyzwolić kreatywność, a przygotowane zostały przez panie: Iwonę Balską i Katarzynę Urbaniec z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Uczniowie sporządzili wielką planszę gry z wymyślonymi przygodami Pippi. Nie brakowało tam lawin, burz i tajemniczych pułapek 

Okazji do wykazania się kreatywnością podczas Festiwalu nigdy nie brakuje, co roku można przygotować prace na indywidualny konkurs plastyczny. Także tym razem pojawiły się ciekawe propozycje. Jury (w składzie: dr Gabriela Machaczek i mgr Roman Waluś z ATH oraz Jolanta Biernat z RODN „WOM”) wybrało trzy prace: Oliwii Głowickiej z SP w Bestwinie (makieta zamku królewny z podstawą w kształcie książki) oraz Amelii Roszkowskiej z SP 9 w Bielsku-Białej i Pauliny Wajdzik z SP 22 w Bielsku-Białej, które wykonały piękne i pracochłonne postacie literackich bohaterów.

Wszystkie prace – zarówno te konkursowe, jak i wykonane w trakcie trwania Festiwalu będzie można obejrzeć na wystawie prezentowanej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej przy ul. Komorowickiej 48 od 8 maja.

Festiwal nie mógł by się odbyć w takiej formule, gdyby nie sponsorzy. Oprócz książek od Wydawnictwa Znak i biletów od Teatru Lalek Banialuka, dzieci otrzymały poczęstunek od Firmy Handlowo-Usługowej Pawła Tyrały, a jogurty i soczki sfinansował jeden z wykładowców ATH – za co ogromnie dziękujemy!

Patronat medialny sprawował portal bielsko.biala.pl i Radio Bielsko.

Dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom, a także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Festiwal Książki już po raz VII mógł odbyć się w Bielsku-Białej.

W imieniu organizatorów: dr Dorota Siwor

Linki do relacji:
www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/34771/nikt-nie-zostal-bez-nagrody-foto
www.radiobielsko.pl/wiadomosci/pozeracze-ksiazek-w-akcji/33069

Tagi: , ,