Fraktale z papieru

Piramida SierpińskiegoPodczas ostatniego spotkania z ciekawą matematyką nasza największa sala zapełniła się uczniami oraz nauczycielami, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach budowali fraktale z papieru.

Część osób wykonała piramidę Sierpińskiego, sklejając ostrosłupy i łącząc je za pomocą patyczków do szaszłyków. Inni zrobili nieco łatwiejszą wersję fraktala – dywan Sierpińskiego. Wszyscy uczniowie chcieli upamiętnić te chwile na zdjęciach – chętnie fotografowali się z wykonanymi fraktalami. Z tego powodu galeria zdjęć z tego spotkania jest wyjątkowo bogata.

W zaplanowanym czasie zabrakło kilku minut na podsumowanie zajęć. Tylko najbardziej wytrwali, którzy pozostali nieco dłużej, mogli przekonać się, jaka bryła kryje się wewnątrz piramidy Sierpińskiego. Rozwiązanie tego zadania w wyobraźni nie jest banalne. Jednak – przy wykorzystaniu modeli przygotowanych przez prowadzącą – okazało się łatwe.

Serdecznie dziękuję Pani Halinie Babik-Dziedzic za przygotowanie i przeprowadzenie niezwykle interesujących warsztatów.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Zamieszczam też materiały z warsztatów (szablom przydatny do budowy piramidy oraz dywanu Sierpińskiego) – może przydadzą się do przeprowadzenia przez Państwa podobnych zajęć w szkołach.

Katarzyna Parcia

Tagi: , ,