Informatyczny Puchar Beskidów

Informatyczny Puchar Beskidów - logotypW sobotę 4 marca 2017 odbył się drugi Informatyczny Puchar Beskidów – konkurs w pewnym sensie unikalny w skali ogólnopolskiej.

Organizatorem głównym IPB 2017 jest Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku Białej. RODN „WOM” jest patronem konkursu. W jury Pucharu zasiadło tym razem m. in. dwóch konsultantów naszego Ośrodka.

Konkurs został pomyślany tak, aby dać szansę uczniom specjalności informatycznych i humanistycznych. Znalazło to zresztą efekt zarówno w składzie startujących, jak i laureatów.

Do siedziby organizatora przyjechali uczestnicy z całej Polski, którzy zmagali się o tytułowy puchar w trzech kategoriach konkursowych: programowaniu (szkoły podstawowe i gimnazja), grafice (gimnazja) oraz projekcie informatycznym (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wysokie wyniki trudnych testów wiedzy oraz burzliwe obrady trzech zespołów jury. W czasie trwania zawodów miały miejsce dodatkowe atrakcje.

Nagrodzone zostały reprezentacje, które pokonały na Podbeskidzie największą odległość oraz nauczyciele, którzy przyprowadzili ze sobą największą liczbę uczniów.

Uczennice klasy trzeciej szkoły-organizatora na kierunku fototechnik, Sabina Olma, Kinga Kapusta oraz Justyna Gluza, wykonywały uczestnikom i ich opiekunom profesjonalne pamiątkowe fotografie, które następnie po wydrukowaniu były im przekazywane.

Po zakończeniu testu wiedzy i testu umiejętności, a także po przeprowadzonych prezentacjach projektów, nastąpiło przyznanie i rozdanie nagród konkursowych. Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:

Programowanie (szkoły podstawowe):

 • I miejsce: Artur Panek, 38 pkt. (18+20), Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. W. Kopalińskiego;
 • II miejsce: Emil Kielar, 37 pkt. (17+20), Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. W. Kopalińskiego;
 • III miejsce: Rafał Pawełek, 30 pkt. (20+10), Szkoła Podstawowa w Twardorzeczce.

Programowanie (gimnazja):

 • I miejsce: Zuzanna Konopek, 31 pkt. (21+10), Dwujęzyczne Gimnazjum im. W. Kopalińskiego;
 • II miejsce: Maja Ponikiewska, 26 pkt. (17+9), ZS nr 2 w Jeleśni;
 • III miejsce: Aleksander Kremer, 24 pkt. (17+7), Gimnazjum nr 15 w Bielsku-Białej.

Grafika (gimnazja):

 • I miejsce: Maksymilian Machoczek 41 pkt. (16+25), Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku;
 • II miejsce: Wiktoria Kantyka 40,33 pkt. (17,33+23), Gimnazjum w Twardorzeczce;
 • III miejsce: Krystian Nycz 32 pkt. (16 + 16), Gimnazjum nr 15 w Bielsku-Białej.

Projekt:

 • I miejsce: Zespół Liceum Ogólnokształcące nr V w Tarnowie,
  Projekt multimedialny: Permeation – Przenikanie;
 • II Miejsce (ex aequo):
  • Artur Panek, Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Kopalińskiego,
   Tor Newtona;
  • Dawid Pająk, Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej,
   Inteligentny kalendarz;
  • Dominik Dzik, Szymon Fecko, ZS nr 4 w Nowym Sączu,
   Elektroniczny system sprawdzania obecności;
  • Paweł Mendroch, Marcin Woźniak, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej,
   Pojazd zdalnie sterowany;
 • III miejsce: Adrian Kluska, ZS nr 4 w Nowym Sączu,
  Model układu słonecznego.

Wymienieni powyżej uczestnicy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy każdej z kategorii dostali puchary, możliwość lotu szybowcem nad Bielskiem (do “odebrania” w marcu lub kwietniu z uwagi na obecne warunki meteorologiczne) oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Rekord Systemy Informatyczne oraz Cudowny Dom.

Uczniowie, którzy uplasowali się na kolejnych miejscach otrzymali nagrody książkowe przekazane przez Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.

Każdy uczestnik otrzymał również pamiątkowy dyplom uczestnictwa oraz gadżety związane z miastem Bielskiem-Białą.

Była to już druga edycja Informatycznego Pucharu Beskidów. Wszystkich tegorocznych uczestników i opiekunów zachęcamy do udziału w kolejnej edycji. Informacje na temat III edycji zostaną podane na stronie konkursu (ipb.e-zstih.edu.pl) w tegoroczne wakacje.

Do obejrzenia: galeria laureatów.

Tagi: ,