Festiwal Robotyki 2021 (online)

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Organizator Festiwalu Robotyki 2021 zdecydował o zmianie terminu tegorocznej edycji na październik 2021 r.

Szczegółowe informacje o terminie i formie Festiwalu zostaną podane z początkiem roku szkolnego 2021/2022.

Aktualizacja: 5 maja 2021 r.

Zapraszamy na Festiwal Robotyki 2021 organizowany pod hasłem:
Zasymuluj mi robota – czyli: online też można!

Festiwal Robotyki 2021

Roboty LEGO® Education. Zdjęcie: Anna Fryś

Kiedy?
14 maja 2021, od 10:00
Zmiana terminu: październik 2021 r.

Gdzie?
U każdej drużyny w ich własnej szkole, ponieważ spotykamy się poprzez platformę Zoom.

Uczestnicy:

• zaproszeni Goście – uczniowie ze szkół, gdzie z robotami żyją za pan brat,
  • uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej “Akademia Żaków” w Bielsku-Białej.

Opieka merytoryczna:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Bielsku-Białej

Celem festiwalu jest wymiana doświadczeń i pobudzenie kreatywności uczniów oraz pokazanie, że robotyka on-line także jest możliwa!

W ramach festiwalu przewidziane są prezentacje uczestników oraz 2 bloki warsztatowe, podczas których uczniowie – wraz z nauczycielem – zaprogramują roboty z wykorzystaniem symulatorów. Na warsztaty zostaną wybrane przykłady, dopasowane do wieku uczestników.

Reprezentacją szkoły będzie zespół złożony z nauczyciela-opiekuna i 2 uczniów. Każda szkoła, która chce wziąć udział w Festiwalu Robotyki, proszona jest o przygotowanie krótkiej (trwającej od 5 do 7 minut) prezentacji.

Uczniowie w swoim wystąpieniu mają przedstawić robota LEGO® Education (WeDo, WeDo 2.0, SPIKE Prime lub MINDSTORMS EV3) wykonanego przez siebie. Dozwolone jest wykorzystywanie klocków spoza podstawowych zestawów oraz innych przedmiotów (np. kartka papieru). Jednakże wymienione zestawy mają być podstawą robota.

Może to być:

• robot zbudowany wg własnego pomysłu;
  • modyfikacja robota zbudowanego wg instrukcji, która znajduje się w oprogramowaniu dla zestawów LEGO® Education;
  • robot zbudowany wg instrukcji, która nie znajduje się w oprogramowaniu dla zestawów LEGO® Education; wtedy prosimy o podanie pochodzenia instrukcji (źródła) oraz zaprezentowanie własnych modyfikacji projektu oryginalnego (przeróbek).

Przygotowana przez uczniów prezentacja wybranego robota może być wsparta:

• pokazem działania gotowego zbudowanego robota,
  • tradycyjną prezentacją multimedialną,
  • filmem prezentującym proces budowy i możliwości robota.

Prezentacje nie są formą konkursu. To sposób na wymianę doświadczeń i pokazania swoich osiągnięć w dziedzinie robotyki. Prezentacje są także możliwością zdobycia przez uczniów jakże pożądanych kompetencji kluczowych z zakresu komunikacji.

Powitanie Gości przez:

• mgr Katarzynę Wójcik – dyrektora NSP “Akademia Żaków” w Bielsku-Białej oraz
  • mgr Władysława Mąsiora – dyrektora RODN “WOM” w Bielsku-Białej

Prezentacje zbudowanych robotów: po 5-7 minut na zespół [3 zespoły]

Wyzwanie nr 1 – programowanie robota w symulatorze

Przerwa

Prezentacje zbudowanych robotów: po 5-7 minut na zespół [2 zespoły]

Wyzwanie nr 2 – programowanie robota w symulatorze

Prezentacje zbudowanych robotów: po 5-7 minut na zespół [3 zespoły]

Zakończenie spotkania

Organizator i osoba przyjmująca zgłoszenia szkół:

Konsultacja merytoryczna: