Aktualności

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Uczysz tolerancji i szacunku dla innych? Zgłoś się do Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nabór trwa do 30 września 2017 r.

Nagroda powstała z myślą o wspieraniu nauczycieli, którzy w swojej pracy z uczniami oraz członkami lokalnych społeczności kierują się wartościami bliskimi Irenie Sendlerowej: tolerancją, szacunkiem wobec odmienności, odpowiedzialnością za innych i odwagą.

Więcej informacji »

 

Napisano w Aktualności, Konkursy, Zaproszenia Tagi: ,

Poznać, rozumieć, pamiętać – droga do lepszej współczesności

Piotr Kowalik i dr Jacek ProszykNasza teraźniejszość wspiera się na przeszłości. Jedna bez drugiej nie istnieje w pełni. Dlatego tak ważne jest, byśmy poznawali różnorodne aspekty dziejów i widzieli ich związek z codziennością, z naszym współczesnym życiem. Dziś – wobec podziałów i napięć panujących w Europie i na świecie – szczególne znaczenie ma także zrozumienie dla wartości takich, jak szacunek dla innych kultur i religii, ich bogactwa oraz znajomość dziejów i kultury własnego kraju. Wiedza o przeszłości, którą dzieliliśmy z Żydami pomaga dostrzec coś więcej niż negatywne stereotypy.

Galeria fotografii »

Wychodząc z tego przekonania 8 czerwca 2017 roku zorganizowaliśmy w naszym Ośrodku dwie równoległe konferencje: dla nauczycieli języka polskiego i historii oraz dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej: „Razem w podzielonym świecie – jak wychowywać do wartości. Wspólne dzieje Polaków i Żydów”.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konferencja, Relacje Tagi: , ,

Nagrody w Konkursie Literackim Inny – Obcy? wręczone!

Żelowe misieKonkurs adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma na celu rozbudzanie zainteresowań humanistycznych i uwrażliwianie na problematykę związaną z szeroko rozumianą tolerancją, empatią i otwartością. We współczesnym świecie szczególnie ważna jest świadomość, jaki wpływ na ludzkie życie mają relacje człowieka z jego otoczeniem, akceptacja, zrozumienie, poszanowanie odmienności każdej jednostki w duchu tolerancji wyraźnie jednak odróżnianej od przyzwolenia na agresję wobec kogokolwiek.

Uczestnicy konkursu wykazali, że doskonale to rozumieją. Tematyka zgłoszonych prac, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, była różnorodna, obejmowała odmienność dotyczącą systemu wartości, religii, obyczajów, ale i form życia społecznego, preferencji seksualnych, wyglądu fizycznego, sposobu bycia.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konkursy, Wyniki konkursów Tagi: , , ,

Zapraszamy szkolne koła filmowe i multimedialne

KameraZapraszamy opiekunów szkolnych kół multimedialnych, filmowych, telewizyjnych, radiowych oraz osoby zainteresowane edukacją medialną i twórczością filmową, radiową, multimedialną – własną i uczniów.

W dniu 26 czerwca 2017 r. o godz. 13:00 spotkamy się w siedzibie RODN “WOM” w Bielsku-Białej (ul. Legionów 25, sala 203).

W ramach sieci współpracy i samokształcenia „Media szkolne” poza zdobywaniem wiedzy, doświadczenia oraz dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem planujemy także warsztaty i inne aktywności (w tym także z udziałem uczniów) oraz festiwal. Szczegóły ustalimy podczas spotkania.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Sieci współpracy, Zaproszenia Tagi: ,

Dziesiątki pudeł radości. Finał zbiórki książek dla szpitali

Miarą twojego człowieczeństwa
jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka
ks. Mieczysław Maliński

W maju Fundacja Zaczytani.org po raz trzeci organizowała Wielką Zbiórkę Książek przeznaczonych dla pacjentów szpitali. Misją tej fundacji jest wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w placówkach medycznych w całej Polsce, przede wszystkim przez działania związane z czytelnictwem.

Podziękowania od Fundacji ZaczytaniZbiórka odbywała się w pięciu miastach: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Postanowiliśmy włączyć się w te działania przez pomoc przedszkolom i szkołom w naszym regionie w zgromadzeniu książek i przekazaniu ich do punktu zbiórki w Krakowie. Przedstawiciele fundacji wyrazili zgodę, by zbiórka trwała u nas do końca maja.

Niełatwo czasem jest dzielić się z drugim człowiekiem, tym bardziej zupełnie nieznanym. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zebrać kilka pudełek książek. Jakież było nasze zdumienie – książki popłynęły strumieniem. Piękne, kolorowe, w idealnym stanie, przeznaczone dla małych, większych i całkiem dorosłych pacjentów. Wśród tytułów znalazły się bardzo popularne i poszukiwane pozycje – z pewnością pomogą przetrwać trudny czas choroby, przywołają uśmiech, pozwolą zapomnieć o dolegliwościach chociaż na chwilę.

Na początku liczyliśmy wszystkie książki. Wkrótce musieliśmy przestać – byłych ich setki!  Najbardziej jednak poruszyły nas listy i rysunki, dobre i ciepłe słowa wsparcia kierowane przez dzieci do ich rówieśników. Niektóre z tych liścików zostały przez ich autorów ukryte między kartkami – wierzymy, że odnalezione przez małych czytelników wywołają uśmiech.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Relacje Tagi: , , ,

Akademia LEGO Education: roboty LEGO (EV3 i WeDo 2.0)

LEGO WeDo 2.0

LEGO WeDo 2.0

Oferta Wakacyjna 2017!

Już niedługo: 1 i 2 lipca (sobota – niedziela) – będziemy gościć w naszym Ośrodku trenera Akademii LEGO Education.

W sobotę chcemy budować i programować roboty LEGO MINDSTORMS Education EV3; natomiast w niedzielę – rewelacyjne! zestawy dla młodszych dzieciaków: WeDo 2.0 (poniżej zdjęcia z kursów w naszym Ośrodku).

Nauczyciele uczestniczący w szkoleniach otrzymają dwa dokumenty:

  • zaświadczenie o ukończeniu formy doskonalenia zawodowego oraz
  • certyfikat Akademii LEGO Education.

Zapraszamy czynnych zawodowo nauczycieli. Więcej informacji i zapisy:
http://www.wombb.edu.pl/?page_id=378

Osoba odpowiedzialna za szkolenia z robotyki:
Wojciech Zuziak (wzuziak@wombb.edu.pl, 33 812 37 15 w. 123).

Zapraszamy!

Napisano w Aktualności, Warsztaty, Zaproszenia Tagi: , , ,

Razem w podzielonym świecie. Wspólne dzieje Polaków i Żydów

Galeria Pierwsze Spotkania FOT. M. STAROWIEYSKA D. GOLIK

POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich: www.polin.pl

„Razem w podzielonym świecie – jak wychowywać do wartości. Wspólne dzieje Polaków i Żydów” – konferencja metodyczna z warsztatami

Świat współczesny stawia przed każdym pokoleniem kolejne wyzwania, są jednak trwałe wartości, które pozostają aktualne zawsze. To miedzy innymi: poszanowanie odmienności, pamięć o tradycji, znajomość dziejów i kultury własnego kraju oraz otwartość i szacunek dla innych kultur – co zostało wpisane także w nowej podstawie programowej.

Wychowanie do wartości – jeden z podstawowych priorytetów polityki oświatowej państwa w 2016/2017 roku – odbywa się przede wszystkim przez dostarczanie wiedzy o historii i kulturze odpowiedniej do wieku ucznia. Aby ułatwić nauczycielom to zadanie Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej organizuje konferencję metodyczną z warsztatami.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konferencja, Zaproszenia Tagi: , , ,

Spotkanie (11) z ciekawą matematyką

Najbliższe spotkanie z ciekawą matematyką odbędzie się 8 czerwca 2017 r. o godzinie 15.00 w budynku Ośrodka. Tematem spotkania będzie: Od sztuki egipskiej do programowania.

W roli prelegentów wystąpią uczniowie, którzy zaprezentowali niezwykle ciekawe prace w ramach 6. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”.

Szczegółowe informacje znajdują się na portalu nauczyciela matematyki.

Napisano w Aktualności, Zaproszenia Tagi: ,

VI Śląska Szkoła Diagnozy Edukacyjnej (d. EWD)

Szanowni Państwo Dyrektorzy, nauczyciele, liderzy zespołów EWD i zespołów diagnozujących różne obszary pracy szkoły.

Nawiązując do organizowanej wcześniej Śląskiej Szkoły EWD, której odbyło się już pięć edycji, proponujemy Państwu udział w projektowanej VI Śląskiej Szkole Diagnozy Edukacyjnej (d. EWD). Zaplanowaliśmy spotkanie, uwzględniając aktualne potrzeby diagnozy szkoły. Poniżej przedstawiamy jej tematykę.

Organizatorzy: konsultanci Regionalnych Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Zaproszenia

Konferencja: 500 lat Reformacji

Marcin Luter pomnikW dniu 26 kwietnia 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, odbyła się konferencja dla nauczycieli i zainteresowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych nt.

500 lat Reformacji – historia i współczesność odnowy chrześcijaństwa.

Została ona zorganizowana w związku z uchwalonym przez Sejmik Województwa Śląskiego 2017 Rokiem Reformacji, celem upamiętnienia 500-letniej rocznicy tych wydarzeń.

W przygotowania do konferencji aktywnie włączyli się przedstawiciele Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Konferencje otworzył i powitał zaproszonych gości dyrektor Ośrodka Władysław Mąsior.

Konferencja: 500 lat ReformacjiNa konferencję przybyli: dr Adrian Korczago – Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP oraz przedstawiciel prof. dr. hab. Romana Pindla, Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego – dr Czesław Chrząszcz, notariusz i archiwista Kurii. Prezydenta Miasta Bielska Białej Jacka Krywulta reprezentował Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Bielska-Białej – Jerzy Pieszka.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konferencja, Relacje Tagi: ,

Programowanie w SP – nowe priorytety, nowe możliwości

Uczniowie programująKonferencja regionalna z warsztatami:

Programowanie
w szkole podstawowej –
nowe priorytety, nowe możliwości

Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję i warsztaty nauczycieli, którzy:

  • będą w najbliższej przyszłości uczyli programowania w klasach IV-VII szkoły podstawowej,
  • będą uczyli w klasach I-III szkoły podstawowej, a z dowolnych przyczyn nie uczestniczyli w konferencji 25 lutego 2017 r.
  • nie uczą przedmiotów informatycznych, ale z dowolnych względów zajmują się “kodowaniem” z uczniami (lub przewidują taką możliwość).

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konferencja regionalna, Warsztaty, Zaproszenia Tagi: , , , ,

Jak uprawialiśmy matematyczny neurobik?

Soroban - neurobikDziewiąte Spotkanie z ciekawą matematyką pt. Matematyczny fitness dla umysłu przeprowadziliśmy w dwóch edycjach: 23 lutego oraz 20 kwietnia 2017 r. Cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz nauczycieli!

Zajęcia przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Herma – doradca metodyczny z matematyki.

Więcej informacji (i zdjęć) można znaleźć w Portalu nauczyciela matematyki.

Zapraszam!

Katarzyna Parcia

Napisano w Aktualności, Relacje, Warsztaty Tagi: , ,

Finał VII Festiwalu Książki za nami!

Festiwal Książki - logotypChcesz zmieniać świat? Czytaj! VII Festiwal Książki

Pippi Langstrumpf lub inaczej Pippi Pończoszanka, bohaterka książek Astrid Lindgren jest dzieckiem, które chce zrozumieć świat. Chce też zmieniać go tak, by żyć radośniej.

W tym roku to właśnie Pippi była literacką patronką VII Festiwalu Książki, stąd hasło prac zgłaszanych do eliminacji: „Cudownie być dzieckiem – o zbuntowanych bohaterach naszych lektur”. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że bunt wpisany w czas dzieciństwa ma wiele jasnych stron – może być motorem działania i narzędziem poznania świata. Literatura pomaga się o tym przekonać.

Galeria zdjęć z Festiwalu (foto: Maciej Chrobak i RODN „WOM”).

Galeria zdjęć z Festiwalu (foto: Lechosław Hojnacki).

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Wyniki konkursów Tagi: , ,

Świat jako biblioteka – relacja z konferencji

Konferencja: Świat jako biblioteka„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Stwierdzenie Noblistki, Wisławy Szymborskiej wskazuje na dwa ważne aspekty czytania: zabawę i piękno. Warto dodać jeszcze, że to także jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o świecie, drugim człowieku i sobie samym. Promowanie czytelnictwa staje się zatem naturalną konsekwencją przekonania o znaczeniu literatury, przekonania wspartego wynikami rozlicznych badań.

Już po raz kolejny RODN „WOM” w Bielsku-Białej zorganizował konferencję dla nauczycieli polonistów i bibliotekarzy związaną z tym tematem zatytułowaną Świat jako biblioteka – dlaczego i jak promować czytelnictwo wśród dzieci. Spotkanie odbyło się 23 marca 2017 r. Wzięło w nim udział ponad sto osób, co dowodzi, że nauczyciele świetnie zdają sobie sprawę ze znaczenia lektury dla rozwoju dziecka i szukają ciągle nowych sposobów zachęcania do czytania oraz przykładów atrakcyjnych i wartościowych książek.

Galeria fotografii (foto: Jolanta Biernat, Dorota Siwor).

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konferencja, Relacje Tagi: , ,

W lustrze…

W lustrze - prezentacja pracW dniach 16, 23 i 30 marca 2017 r. odbyły się prezentacje prac uczniów przygotowanych w ramach 6. edycji konkursu Matematyka jest wszędzie. Uczniowie gimnazjów oraz szkół podstawowych zaskoczyli nas bardzo wysokim poziomem swoich wystąpień.

Na zdjęciu obok uczniowie Gimnazjum w Mnichu podczas prezentacji pracy konkursowej pt.: W lustrze – o chiralności osiowej. 

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konkursy, Relacje Tagi: , ,

Fraktale z papieru

Piramida SierpińskiegoPodczas ostatniego spotkania z ciekawą matematyką nasza największa sala zapełniła się uczniami oraz nauczycielami, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach budowali fraktale z papieru.

Część osób wykonała piramidę Sierpińskiego, sklejając ostrosłupy i łącząc je za pomocą patyczków do szaszłyków. Inni zrobili nieco łatwiejszą wersję fraktala – dywan Sierpińskiego. Wszyscy uczniowie chcieli upamiętnić te chwile na zdjęciach – chętnie fotografowali się z wykonanymi fraktalami. Z tego powodu galeria zdjęć z tego spotkania jest wyjątkowo bogata.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Relacje, Warsztaty Tagi: , ,

Wyniki konkursów przedmiotowych

Wyniki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych (KO) w województwie śląskim z:

  • MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych oraz
  • FIZYKI i MATEMATYKI dla gimnazjalistów,

są dostępne na stronie Konkursy przedmiotowe (KO).

Napisano w Aktualności, Konkursy, Wyniki konkursów Tagi:

Edukacja wczesnoszkolna – sieci współpracy

networkingZapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej do udziału w bezpłatnych spotkaniach sieci współpracy i samokształcenia:

Sieć (1): Uczymy w klasach I-III
Sieć (2): Bawimy się w programowanie
Sieć (3): Ocenianie kształtujące w klasach I-III

Więcej informacji na stonie: Edukacja wczesnoszkolna – sieci współpracy.

Napisano w Aktualności, Sieci współpracy, Zaproszenia Tagi: , , ,

Harmonogram konferencji szkoleniowych

Dobra Szkoła - logotypW związku z wdrażaniem od nowego roku szkolnego 2017/2018 nowej podstawy programowej ośmioletniej szkoły podstawowej RODN „WOM” w Bielsku-Białej organizuje od kwietnia do czerwca br. cykl bezpłatnych konferencji szkoleniowych dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów i zajęć edukacyjnych.

Jeśli nie podano inaczej – konferencje szkoleniowe odbywają się w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25.

Proponujemy także zapoznać się z wykazem wszystkich szkoleń dotyczących nowej podstawy programowej organizowanych przez publiczne placówki doskonalenia w naszym województwie.

Zapraszamy!

Napisano w Aktualności, Konferencja, Zaproszenia Tagi:

Informatyczny Puchar Beskidów

Informatyczny Puchar Beskidów - logotypW sobotę 4 marca 2017 odbył się drugi Informatyczny Puchar Beskidów – konkurs w pewnym sensie unikalny w skali ogólnopolskiej.

Organizatorem głównym IPB 2017 jest Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku Białej. RODN „WOM” jest patronem konkursu. W jury Pucharu zasiadło tym razem m. in. dwóch konsultantów naszego Ośrodka.

Konkurs został pomyślany tak, aby dać szansę uczniom specjalności informatycznych i humanistycznych. Znalazło to zresztą efekt zarówno w składzie startujących, jak i laureatów.

Czytaj więcej ›

Napisano w Aktualności, Konkursy, Relacje, Wyniki konkursów Tagi: ,
Wielkość czcionki
Kontrast

Przeglądając stronę, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close