Podsumowanie konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”

Infografika antysmogowa18 maja 2018 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbyła się Gala Końcowa finału regionalnego konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze”.

Konkurs został zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej, w związku z obowiązującą w województwie śląskim od 1 września 2017 r. uchwałą antysmogową.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat szkodliwości smogu dla zdrowia i życia, a także zainteresowanie najmłodszych mieszkańców naszego regionu tematyką zanieczyszczenia powietrza oraz popularyzacja działań ograniczających powstawanie smogu.

Podsumowanie regionalnego finału konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze” (galeria zdjęć z uroczystości, wyniki konkursu).
Jury konkursowe wyłoniło:

• 3 laureatów i przyznało wyróżnienia 2 pracom w kategorii wiekowej 4‒6 lat,
  • 3 laureatów i przyznało wyróżnienia 1 pracy w kategorii wiekowej 7‒9 lat,
  • 3 laureatów i przyznało wyróżnienia 2 pracom w kategorii wiekowej 10‒13 lat.

I miejsce w kategorii wiekowej 4‒6 lat zajął Stanisław Pytel z Przedszkola Publicznego nr 2 w Goczałkowicach-Zdroju.

W kategorii wiekowej 7‒9 lat I miejsce zajęła Iryna Labiak ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej.

W kategorii wiekowej 10‒13 lat I miejsce zajął Stanisław Belko-Hajek z Alternatywnej Szkoły Podstawowej w Cieszynie.

Nagrody dla laureatów, autorów wyróżnionych prac oraz ich opiekunów ufundował: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Klaster Kultury Turystyki i Rekreacji.

Na uroczystość wręczenia nagród z ramienia sponsorów przybyli: Bogdan Froń (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), Małgorzata Zgajewska (Industria Tour) oraz Katarzyna Strojek (Śląski Klaster Kultury Turystyki i Rekreacji). Nadleśnictwo Bielsko na uroczystości podsumowania konkursu reprezentowane było przez Irenę Polok i Jolandę Madusiok. W Gali finału regionalnego konkursu plastycznego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze” wzięły udział również grupy przedszkolne i szkolne wraz z nauczycielami z Bielska-Białej. Organizatorów konkursu podczas uroczystości reprezentowali: Władysław Mąsior ‒ dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, Aneta Kania ‒ zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych, Jolanta Biernat i Barbara Michałek-Piernik ‒ nauczyciele konsultanci pracowni metodycznej Ośrodka oraz Anna Niemiec-Warzecha ‒ dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej i Renata Kruszyna ‒ kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego i Czytelni PBW w Bielsku-Białej.

Galę uświetniła animacja z elementami edukacji regionalnej przeprowadzona przez członków Śląskiego Klastra Kultury Turystyki i Rekreacji. Uczestnicy uroczystości mieli również możliwość odwiedzenia stanowisk edukacyjnych o tematyce przyrodniczo-leśnej, które zostały przygotowane w ramach Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Autorami ekspozycji było Nadleśnictwo Bielsko oraz pedagodzy, którzy działają w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, funkcjonującej przy RODN „WOM” w Bielsku-Białej.

Zaproszenie do udziału w gali przyjęli również rodzice i dziadkowie uczestników konkursu, którzy podkreślili, że przedsięwzięcie zaaktywizowało także środowisko domowe w zakresie świadomości na temat powstawania, oddziaływania i ograniczenia smogu.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia nagrodzonych prac na wystawie, która znajduje się w holu głównym Ośrodka i udostępniona będzie do końca maja br.

dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej
mgr Władysław Mąsior