Zaproszenie dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie

W dniu 5 kwietnia 2018 r. (czwartek) w RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 25, od godz. 12.30 do godz. 14.00,  w sali  203 (II piętro,) odbędzie się seminarium dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz zainteresowanych uczniów klas ponadpodstawowych, na temat:

Wybrane konflikty współczesnego świata. W oku cyklonu – „węzeł kurdyjski” i globalny dżihad na tle konfliktów w Syrii, Iraku i Turcji.

Wykład poprowadzi dr hab. Jarosław Tomasiewicz – pracownik  naukowy Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Historii, Zakładu Historii Najnowszej po 1945 r.

W programie:

1. Geneza problemu kurdyjskiego: Bliski Wschód po traktacie w Sevres.
  2. Turcja od Ataturka do Erdogana i rebelia Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).
  3. Irak Saddama Husejna i jego wojny. Ustanowienie autonomicznego Kurdystanu Irackiego i ekspansja ISIS.
  4. Wojna domowa w Syrii między Asadem, a Wolną Armią Syryjską, ISIS i Kurdami.
  5. Skutki konfliktu bliskowschodniego: kryzys migracyjny i wzrost zagrożenia terrorystycznego.
  6. Dyskusja.

Zgłoszenia nauczycieli i grupy młodzieży przyjmujemy za pośrednictwem formularza online. Nauczyciele otrzymają zaświadczenie uczestnictwa w seminarium.

Urszula Rukasz
konsultant Ośrodka