Chcesz pomóc? Zrób to z nami! Podarujmy książki dla szpitalnych bibliotek

Wielka Zbiórka Książek - plakat„Książki to jedyne miejsce, gdzie istnieje współczucie, pociecha, szczęście… i miłość. Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając. Książki nigdy nie odchodzą, nawet wtedy, gdy się je źle traktuje.” (Atramentowe serce, C. Funke)

Książka bywa lekiem, wiedzą to dobrze ci, którym czytanie pomogło w samotności, smutku, lęku i chorobie. Dlatego też miejscem, gdzie nie powinno ich nigdy zabraknąć są szpitale, zwłaszcza te, w których leżą dzieci. Nasz Ośrodek włącza się w akcję Wielkiej Zbiórki Książek 2017 organizowaną przez Fundację Zaczytani.org. To już III edycja tej akcji, którą objęły patronatem: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.

Zbierane są książki dla dzieci, młodzieży, dorosłych i przekazywane później do bibliotek szpitali oraz innych placówek medycznych w całej Polsce. Akcja prowadzona jest głównie w pięciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, jednak postanowiliśmy umożliwić zbiórkę także mieszkańcom Bielska-Białej i okolic, na pewno i u nas znajdą się chętni do pomocy. Zachęcamy przedszkola i szkoły do udziału w akcji za naszym pośrednictwem.

Co można zrobić?

1. Przedszkole lub szkoła zbiera wśród dzieci i nauczycieli książki wydane po 2000 roku (używane, ale w bardzo dobrym stanie, także literaturę popularną dla dorosłych).
  2. Dzieci tworzą laurkę lub list dla małych pacjentów (indywidualnie lub zbiorowo). Można również wysłać do nas zdjęcia uczniów z zebranymi książkami, laurkami i listami – przekażemy je organizatorom akcji.
  3. Książki i laurki należy zapakować do tekturowego pudełka i przywieźć do naszego Ośrodka (Bielsko-Biała, ul. Legionów 25, portiernia, w godz. 7.30 – 17.00).
    My zajmiemy się ich dostarczeniem do punktu zbiórki w Krakowie. Będziemy również informować o efektach akcji na naszej stronie, blogu i profilu na Facebooku, wymienimy wszystkie placówki, które wzięły udział w akcji za naszym pośrednictwem, udostępnimy zdjęcia laurek i listów, wszystkie przedszkola i szkoły otrzymają podziękowania.
  4. U nas akcja trwa do 31 maja! Do tego dnia można przywozić do nas książki.
  5. Strona Fundacji: http://zaczytani.org.

Zachęcamy bardzo serdecznie do udziału w Wielkiej Zbiórce – przyłączcie się do nas!

Dodatkowych informacji udziela dr Dorota Siwor:
e-mail: dsiwor@wombb.edu.pl,  tel. 33 812 37 15 wew. 120 (czwartek-piątek).

Napisano w Aktualności Tagi: ,